Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 30 września 2020. Od wczoraj dodano 4340 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 35. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według ekspertów portalu EastFruit, miniony tydzień upłynął pod znakiem spadku cen ziemniaków we wszystkich krajach objętych monitorowaniem projektu. Tymczasem sytuacja na rynku marchwi była mniej jednoznaczna, a produkty te stały się tańsze tylko w Uzbekistanie. W innych krajach ceny marchwi albo wzrosły, albo pozostały bez zmian.

Ziemniaki

Na Ukrainie, pomimo obniżki cen o 13-17 procent z powodu aktywnego importu z Białorusi i rozpoczęcia zbiorów w lokalnych gospodarstwach produkcyjnych, nadal oferowane były najdroższe ziemniaki ze wszystkich krajów objętych monitorowaniem projektu. Przedział cenowy na koniec tygodnia wynosił 28-40 centów za kg, chociaż wcześniej ziemniaki na Ukrainie drożały tylko w sierpniu, osiągając średnio 40 centów za kg w drugiej połowie miesiąca.

Ziemniaki w Polsce były oferowane nieco taniej: 28-37 centów za kg. W Gruzji i Mołdawii ceny były prawie porównywalne: średnio 24-25 centów za kg. Najtańsze ziemniaki sprzedawano w Rosji i na Białorusi, gdzie aktywne zbiory odbywały się zarówno w przedsiębiorstwach produkcji towarowej, jak i gospodarstwach domowych. Pod koniec tygodnia przedział cenowy na rynku rosyjskim wynosił 12–22 centów za kg, podczas gdy na Białorusi maksymalna cena osiągnęła 24 centy za kg.

W przypadku Uzbekistanu i Tadżykistanu na koniec okresu sprawozdawczego ceny na obu rynkach ustabilizowały się na średnim poziomie 21 centów za kg.

Marchew

Tymczasem sytuacja rynkowa w segmencie marchwi okazała się bardziej stabilna, a główne zmiany koncentrowały się w Polsce, Rosji i Uzbekistanie. W pierwszych dwóch krajach marchew średnio zdrożała o 5-10 procent odpowiednio do 27 centów za kg i 22 centów za kg. Co godne uwagi, na rynku rosyjskim znacznie wzrosła podaż produktów niskiej jakości, a cena minimalna marchwi spadła o 12 procent do 13 centów za kg. Jedynym krajem, w którym według wyników omawianego tygodnia załamała się średnia cena marchwi, był Uzbekistan, który wcześniej zajmował wiodącą pozycję w tym zakresie. Na koniec okresu sprawozdawczego marchew na rynku uzbeckim oferowana była w szerokim zakresie od 21 do 32 centów za kg.

W innych przypadkach sytuacja niewiele się zmieniła. Najtańszą marchew sprzedawali rolnicy z Ukrainy: 16-20 centów za kg. Nieco drożej była ona oferowana na rynku mołdawskim, gdzie ceny sięgały 25 centów za kg. Ceny na Białorusi i w Tadżykistanie były jeszcze wyższe (24–26 centów za kg), a Polska i Gruzja podzieliły pozycję lidera w zakresie cen marchwi.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-08-27 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 34. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-08-20 08:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 33. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-08-13 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 32. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.