Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 2 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3274 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Duża ilość jabłek na eksport tylko pozornie?

Jabłka
  |   Źródło:
W chłodniach leży jeszcze sporo jabłek, ale jakich jabłek? To czy trafią one na eksport nie zależy od popytu, czy problemów z Rosją, ale od jakości, a z tą jest coraz gorzej.

W komorach przechowalniczych faktycznie jest jeszcze sporo jabłek. Niektórzy sadownicy jak co roku planują je trzymać do „upadłego” licząc, że tak jak w poprzednich sezonach uda im się na tej operacji sporo zarobić. To sprawia, że przy eksporcie niższym od ubiegłorocznego średnio o 30 proc. zapasy jabłek wydają się być ogromne. To jest jednak tylko pozorne.

Tak naprawdę w chłodniach sporo przechowywanych jabłek nie można już traktować jako jabłko eksportowe. Sadownicy w czasie zbiorów ładowali do kontroli jabłka pogradowe, które leżą tam do dziś. Na jabłkach coraz częściej występuje tzw. czekolada i objawy parcha przechowalniczego, a i często jabłka zaczynają puchnąć z przejrzałości.

Coraz częściej zdarza się, że jabłka przyjeżdżające w skrzyniach na sortownie firm eksportowych są w tak opłakanym stanie, że nadają się praktycznie tylko na przemysł. Eksporterzy mają coraz większe problemy z zakupem jabłek, które faktycznie jakościowo nadają się na handel.

Sadownicy pobudowali sobie chłodnie, ale nie bardzo chyba umieją z nich korzystać. Jabłka nawet zamykane w KA dojrzewają, chorują i trzeba je na bieżąco sprawdzać. Tym bardziej, że ostatni sezon pod względem jakości zbieranych jabłek i wyznaczania właściwego terminu zbioru był wyjątkowo kłopotliwy. A u nas zdarza się, że producent jabłka zamknie, „zdrowaśkę” odmówi i otwiera komory w maju czy czerwcu. Tak się nie robi. W tym roku już widać, że sporo jabłek przechowywanych do oporu trzeba będzie sypnąć – mówi eksporter z okolic Belska Dużego.

Jabłek jest niby dużo, ale tak naprawdę nie ma czym handlować. Co prawda po świętach dopiero eksport się rozkręca, ale już widać, że nie będzie źle bo pierwsze zamówienia już spływają. Mamy tylko problem z zakupem dobrych jakościowo jabłek. Sadownicy próbują wcisnąć nam wszystko, ostatnio nawet dostaliśmy jabłka pogradowe, gdzie wyraźnie było powiedziane, że mają być to owoce przeznaczone na eksport. Jak tak dalej pójdzie nie będzie czego sprzedawać – mówi przedstawiciel grupy producenckiej a tym samym eksportera w okolic Belska Dużego.


Czy w takim razie jabłek jest dużo czy mało? Z jednej strony dużo, bo realnie w chłodniach zalega jeszcze sporo towaru, z drugiej jednak strony nie tak wiele jeśli mówimy o jabłkach wysokiej jakości. Sadownicy trzymając owoce tak długo i nie analizując ich jakości w między czasie szacując optymalny moment na sprzedaż, często powodują korek podażowy jabłek gorszej jakości. To znowu daje obraz pozornej nadpodaży jabłek w ogóle i słabego handlu.

 

 

 

Podobne
Jabłka
2014-04-17 12:00
W okolicach Sandomierza eksport też się ruszył
Eksporterzy spod Sandomierza kupują jabłka od przechowalni do kontroli. Przechowalnia jedzie na Rumunię, kontrola trafia na rynek rosyjski. Zapotrzebowanie jest wysokie, a ceny…
czytaj więcej
Jabłka Golden Delicious
2014-04-15 19:18
Najnowsze dane o eksporcie jabłek w tym sezonie
W dniu wczorajszym przedstawiliśmy dane PIORIN dotyczące wielkości eksportu jabłek w sezonach 2012/2013 i 2013/2104 do lutego br. włącznie. Dziś otrzymaliśmy najnowsze dane za marzec. Jak marcowy eksport prezentuje się względem ubiegłorocznego?
czytaj więcej
Eksport jabłek
2014-04-14 12:20
Wielkość eksportu jabłek z Polski - damy radę?
Portal fresh-market.pl dotarł do szczegółowych danych dotyczących eksportu jabłek z Polski na rynki wschodnie w sezonach 2012/2013 i 2013/2014. Koniec spekulacji, wartości mówią same za siebie. W bieżącym sezonie jest znacznie gorzej jak rok temu.
czytaj więcej
Jabłka Idared
2014-04-10 12:34
Idared schodzi niczym ciepłe bułeczki
Popyt na Idareda jest duży i wciąż rośnie. Obawy, że nie uda się sprzedać wszystkiego stają się coraz bardziej odległe. Tylko czy w tym wszystkim sadownicy pójdą na takie ceny?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.