Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 13 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2220 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – ciepła pogoda wpływa na uprawy owoców i warzyw

Pole
  |   Źródło:
Jak ciepła pogoda na Ukrainie wpłynie na stan zbiorów owoców i warzyw?

Według dyrektora centrum diagnostycznego ochrony roślin „AgroAnalysis” Wadima Dudki, dotychczasowa ciepła pogoda na Ukrainie raczej nie stanowi poważnego zagrożenia dla warzyw zimowych i wieloletnich nasadzeń. Jeśli ciepło jest utrzymywane wystarczająco długo, istnieje ryzyko przedwczesnego pączkowania i uszkodzenia pąków. Pisze o tym ukraiński portal branżowy AgroTimes.

„W tej chwili drzewa i krzewy znajdują się w fazie głębokiego uśpienia (ich uśpienie wynika z nagromadzonych w nich specjalnych substancji, które zapobiegają przedwczesnemu kwitnieniu pąków). Ale jeśli ta ciepła pogoda będzie się utrzymywała wystarczająco długo, zapasy wspomnianych substancji zostaną zużyte przez rośliny, a następnie ryzyko przedwczesnego pączkowania pąków, a tym samym ich uszkodzenia, będzie bardzo wysokie. Czas głębokiego uśpienia dla każdego gatunku rośliny jest inny, ale po Nowym Roku niektóre kultury mogą zakończyć ten stan fizjologiczny”- wyjaśnił ekspert.

W odniesieniu do upraw warzyw, w szczególności zimowego czosnku i cebuli, Wadim Dudka przyznał, że „poszczęściło się niezdyscyplinowanym rolnikom” - tym, którzy zasiewali bardzo późno, a ich uprawy nie wyrosły, ale znajdowały się w najbardziej sprzyjającym okresie zimowania.

„Wielu zaradnych rolników przystosowało się do tak nietypowo ciepłego początku zimy i zaczęło stosować przy zimowej cebuli i zimowym czosnku opóźniacze (jak to ma miejsce w przypadku rzepaku), co na ogół daje bardzo dobry efekt” - powiedział ekspert.

Podobne
Jabłka
2019-12-31 09:35
Ukraina – jabłka droższe niż w krajach sąsiednich
Ceny jabłek na Ukrainie wzrosły o 85 procent w ciągu roku - znacznie silniej niż w krajach sąsiednich.
czytaj więcej
Cebula
2019-12-19 11:00
Ukraina – cebula dwa razy tańsza niż rok temu
Ceny cebuli na Ukrainie zmalały dwukrotnie w ciągu roku, chociaż spadek mógł być jeszcze bardziej drastyczny.
czytaj więcej
Borówki
2019-12-16 15:35
Ukraina – segment owoców jagodowych wciąż rośnie
Jagodowy biznes na Ukrainie znajduje się w fazie wzrostu, mówi, w wywiadzie dla Agri-gator.com, inwestor Andriej Żukow.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-10 15:25
Ukraina – import ziemniaków wciąż bardzo aktywny
„Nikomu nie sprzedam mojego ziemniaka” - Ukraina nadal bije rekordy importu z Rosji tego warzywa, nazywanego tam „drugim chlebem”.
czytaj więcej
Gruszki
2019-12-06 10:00
Ukraina – droższe gruszki
Na Ukrainie gruszki sprzedają się znacznie drożej niż rok wcześniej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.