Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1919 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – drożeją też warzywa korzeniowe

Marchew i buraki
  |   Źródło:
Na rynku ukraińskim warzywa korzeniowe podrożały już 1,5 razy.

Według analityków projektu EastFruit przerwy w dostawach świeżych owoców i warzyw na terenie całej Ukrainy, ze względu na reżim kwarantannowy, mają znaczący wpływ na poziom cen hurtowych i detalicznych w segmencie owoców i warzyw. W szczególności uczestnicy rynku podają, że w tym tygodniu znacznie wzrosły ceny marchwi i buraków.

Większość lokalnych rolników obecnie nie zgadza się sprzedawać buraków taniej niż 3,00-5,00 UAH/kg, czyli 0,11-0,18 USD/kg (0,45-0,76 zł/kg), czyli średnio 1,5 razy drożej niż tydzień wcześniej. Cena marchwi w tej chwili również wzrosła do 3,00-5,00 UAH/kg, czyli 0,11-0,18 USD/kg (0,45-0,76 zł/kg), co średnio daje wzrost ceny 1,5 razy w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Uczestnicy rynku tłumaczą gwałtowny wzrost cen korzeniowych sezonową redukcją podaży, zwłaszcza produktów wysokiej jakości, a także wzrostem popytu ze strony lokalnych hurtowni i sieci detalicznych.

Pomimo wzrostu cen w segmencie warzyw korzeniowych, obecnie marchew na Ukrainie jest sprzedawana średnio o 34 procent taniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ceny buraków roku do roku są niższe średnio o 47 procent. Jednocześnie analitycy rynkowi są przekonani, że nie jest to koniec zwyżki, a ceny tych produktów będą nadal rosły. Wyjaśniają swoją opinię ograniczonymi zapasami marchwi i buraków w ukraińskich gospodarstwach. Jednocześnie uczestnicy rynku nie są w stanie pokryć deficytu produktami importowanymi, w tym z Polski, ze względu na tymczasowy zakaz importu na Ukrainę z powodu epidemii koronawirusa.

Podobne
Marchew
2020-03-27 11:00
Marchew zyskała, ale chyba na krótko
Dwa tygodnie temu ceny marchwi rosły napędzane strachem i niepewnością wynikającymi z wybuchu epidemii koronawirusa w Europie. Ale wydaje się, że trend zwyżkowy to już przeszłość.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-03-23 12:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 12. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Buraki ćwikłowe
2020-03-05 12:00
Ukraina – wyprzedaż buraka ćwikłowego
Ukraińscy rolnicy zaczęli masowo sprzedawać buraki ćwikłowe.
czytaj więcej
Buraki ćwikłowe
2020-02-24 08:00
Buraki ćwikłowe – łatwo nie jest, ale…
W lutym hurtowe ceny buraków ćwikłowych znalazły się pod presją, co w tym sezonie nie jest, swoją drogą, niczym nadzwyczajnym dla polskich warzyw. A jak buraki sobie poradziły w tych warunkach?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.