Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 29 września 2020. Od wczoraj dodano 3586 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – spadają ceny marchwi

Marchew
  |   Źródło:
Mimo stabilnego popytu rolnicy na Ukrainie są zmuszeni do obniżenia cen marchwi.

Jak zauważają analitycy projektu East-Fruit, wzrost podaży spowodował obniżenie ceny marchwi na rynku ukraińskim.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie wcześniej ceny tego warzywa nie tylko nie spadały, ale stopniowo rosły pod wpływem przerw w dostawach nowych partii produktów na rynek. Operatorzy w południowych regionach Ukrainy poinformowali, że deszczowa pogoda nie zawsze pozwala rolnikom na zbiory. Jako drugi czynnik, który doprowadził do spadku podaży marchwi na rynku, eksperci East-Fruit wskazali przejście z odmian wczesnych na odmiany średnie, co również wpłynęło na niestabilność dostaw produktu na rynek.

Ostatni tydzień na rynku marchwi na Ukrainie zakończył się ustaleniem przedziału cenowego 6-9 UAH/kg, czyli 0,22-0,33 USD/kg (0,81-1,22 zł/kg), ale od początku obecnego przedział ten spadł do 5-7 UAH/kg, to jest 0,18-0,25 USD/kg (0,68-0,95 zł/kg), w zależności od jakości i wielkości partii. Jednocześnie popyt na marchew utrzymuje się na stałym wysokim poziomie, a producenci wykorzystują spadek wcześniej ustalonych cen jako narzędzie do zwiększania wielkości sprzedaży.

Analitycy tłumaczą ten rozwój sytuacji w segmencie marchwi stopniowym zwiększaniem podaży produktów na rynku, czemu sprzyjają korzystne warunki pogodowe w głównych regionach produkcji, a także przejście na handel wyłącznie średnimi odmianami marchwi, których zbiór osiągnął szczyt fazy aktywnej.

Jeśli porównamy sytuację na rynku marchwi z ubiegłym rokiem, to rolnicy w tym sezonie nadal są zadowoleni z przebiegu wydarzeń. W 2019 roku w tym okresie marchew na Ukrainie trafiła do hurtowej sprzedaży z cenami na poziomie 4,5-6 UAH/kg, czyli 0,16-0,22 USD/kg (0,61-0,81 zł/kg po obecnym kursie średnim), a wskaźniki sprzedaży oceniano jako umiarkowane.

Analitycy East-Fruit nie wykluczają, że jeszcze przed końcem sierpnia br. ceny w tym segmencie na Ukrainie mogą spaść do zeszłorocznych, ale tylko przy utrzymujących się korzystnych warunkach pogodowych, które przyczynią się do kontynuacji zbiorów marchwi odmian średnich. W przypadku dalszego pogorszenia się warunków pogodowych na rynku marchwi mogą również wystąpić zwyżkowe zmiany cen.

Jednocześnie nie przewiduje się utrwalenia wysokich cen marchwi na Ukrainie w najbliższych miesiącach, uważają eksperci w raporcie East-Fruit, odwołując się do wstępnej prognozy produkcji i cen ziemniaków, warzyw zestawu barszczowego i jabłek projektu „APK-Inform: warzywa i owoce”, której zaktualizowane dane spodziewane są do połowy września br.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2020-08-11 14:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 32. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Marchew
2020-08-05 09:00
Marchew opóźniona, ale jej podaż będzie rosła
Sezon wegetacyjny warzyw, w tym marchwi jest w tym roku opóźniony, więc podaż marchwi wciąż nie jest wysoka, ale będzie jej przybywało.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-08-04 11:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 31. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Marchew
2020-07-14 12:00
Import marchwi w I kw. 2020 r.
Spadek importu marchwi do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2020 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.