Czereśnie będzie można wycofać z rynku?
Pod naciskiem Bułgarii, która od kilku lat boryka się z problemami produkcyjnymi czereśni, owoce te zostały ujęte przez KE w wykazie produktów, w przypadku których będzie można skorzystać z dodatkowych tymczasowych środków nadzwyczajnych, aby pomóc producentom tych owoców w okresie od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku. Plantatorzy będą mieli możliwość zarówno wycofania produktów z rynku lub ich pozostawienia niewykorzystanym.
Wycofane owoce z rynku będą musiały trafić na cele charytatywne lub do fundacji, szkół, przedszkoli, obozów dla dzieci, szpitali, domów opieki itp., a producenci za ich wycofanie z rynku otrzymają rekompensaty w wysokości 48,14 euro za 100 kg oraz zwrot kosztów transportu. W przypadku gdy czereśnie zostaną niszczone, rekompensata wyniesie 14,44 euro za 100 kg.
Środki będą miały zastosowanie również do innych produktów, które zostały ujęte w wykazie zawartym w 2015 roku, mianowicie dla pomidorów, marchwi, papryki, ogórków, kapusty, kalafiorów, grzybów, jabłek, gruszek, śliwek, winogron, brzoskwiń i nektarynek, kiwi, pomarańczy, klementynek, mandarynek i niektórych owoców miękkich. Każde państwo członkowskie będzie mogło zastosować środki do 3000 ton jednego lub więcej kwalifikujących się produktów.
Zobacz więcej: Czereśnie
W sprawie wypłat de minimis dla sadowników
czytaj dalej
Można składać wnioski na "Modernizację gospodarstw rolnych"
czytaj dalej
Darmowe jabłka rujnują sądeckich sadowników
czytaj dalej
Podatek od unijnych dotacji?
czytaj dalej