No i mamy przerwę
Przerwa w skupach jest konsekwencją przerw w przetwórniach, które zaczną ponownie pracę najwcześniej w drugim tygodniu stycznia. Sytuacja ta powtarza się co sezon dlatego nikogo nie dziwi takie rozprężenie.
Skup jabłek przemysłowych w większości firm pośredniczących w handlu zostanie przywrócony dopiero 7 stycznia 2014 roku. Są jednak skupy, które nie mają przerw i pomimo niepewnej sytuacji w nadchodzącym roku będą próbowały, podobnie jak rok temu, kupować jabłka zarówno tuż przed świętami, jak i między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Takich firm będzie jednak niewiele, tym bardziej, że tak naprawdę nie wiadomo co w nadchodzącym roku wymyślą przetwórcy. Obecnie ceny jabłek przemysłowych wahają się w granicach 35 – 40 groszy za kilogram, w styczniu może się okazać, że ceny w przetwórniach spadną do takiego poziomu, że kupowanie ich po te 38 – 40 groszy było całkowicie nieopłacalne.
Trzeba przyznać, że przetwórcy w tym roku działają bardzo konsekwentnie próbując „odkuć się” za poprzednie lata, dlatego kolejna, noworoczna obniżka cen nie będzie niczym nadzwyczajnym w tym rok.
Zobacz więcej: Jabłka?preview=1
Da się wziąć jeszcze 40 groszy za przemysł?
czytaj dalej
Stabilizuje się sytuacja w przemyśle
czytaj dalej
Zbliża się przerwa w skupie jabłek przemysłowych
czytaj dalej