Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Wapń gwarantem dobrego przechowywania

Wapń jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych występujących w roślinach sadowniczych. Ma bardzo duży wpływ na wiele procesów życiowych decydujących m.in. o jędrności, wybarwieniu owoców, a także o zdolności przechowalniczej i ograniczeniu występowania różnych chorób fizjologicznych.

Duże znaczenie dla prawidłowego kształtowania się ww. cech ma zawartość wapnia w owocach. Czynnikami decydującymi o tym parametrze są:

  • Zmienność odmianowa – niektóre odmiany mają problemy z odżywieniem wapniem i należą do nich m. in. Szampion i Jonagold.
  • Temperatura powietrza i wilgotność powietrza – owoce dorastające do większych rozmiarów przy sporej wilgotności i ciepłej pogodzie mają mniejszą zawartość wapnia – następuje w nich rozcieńczenie Ca.
  • Plonowanie drzew – podobnie jak w przypadku ciepłej i wilgotnej pogody, owoce z drzew słabo plonujących będą miały większe rozmiary, a w następstwie tego wystąpi u nich rozcieńczenie Ca.
  • Ułożenie pąków kwiatowych – owoce z pąków szczytowych mają zawsze większą zawartość Ca.
  • Ilość nasion w owocach – owoce, które będą miały mniej nasion będą gorzej zaopatrzone w wapń (sytuacja ta może się zdarzyć szczególnie, gdy w danym sezonie wystąpią przymrozki wiosenne).
  • Odległość owoców od ziemi – czym jabłka znajdują się wyżej od ziemi tym zawartość wapnia będzie niższa.
  • Ilość liści na krótkopędach – im na danym krótkopędzie jest więcej w pełni wyrośniętych liści, tym zaopatrzenie owoców z danego pędu jest większe.

Oprócz czynników fizjologicznych, które są praktycznie od nas niezależne, możemy sami wpłynąć na zawartość wapnia w owocach. Jedną z metod zwiększenia zawartości Ca w jabłkach jest cięcie prześwietlające wykonywane na przełomie marca i kwietnia. Ważne jest także uszczykiwanie (likwidacja źródła powstawania auksyn), dzięki któremu wapń prowadzony jest w większym stopniu do krótkopędów, a tym samym do owoców. Na zawartość wapnia w owocach duży wpływ ma nawożenie azotem i potasem. Gdy jest ono zbyt intensywne zawartość Ca jest znaczenie niższa.
 

Dlaczego nawożenie wapniem jest tak istotne?

Wapń wpływa na wybarwienie się owoców, a także na zachowanie ich jędrności czego następstwem jest większa zdolność przechowalnicza. Wapń wpływa także na występowanie różnego rodzaju chorób fizjologicznych. Niedostatek tego pierwiastka wywołuje między innymi rozpady, szklistość miąższu, oparzeliznę powierzchniową, zbrunatnienie przygniezdne, a także jedną z najgroźniejszych chorób – gorzką plamistość podskórną i jej odpowiednika na gruszkach – skorkowacenie miąższu.
GGP jest chorobą, która dyskwalifikuje jabłka jako owoc wysokiej klasy. Brunatne plamy w miąższu, które są jej objawem i gorzki miąższ są nieakceptowane w przypadku eksportu, a i na rynku krajowym bardzo ciężko handlować takimi owocami. Do odmian wrażliwych na GGP należą głównie Ligol, Szampion i Jonagold.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE