Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Gorzka plamistość podskórna

2012-05-09 08:26

Gorzka plamistość podskórna (GGP) jest chorobą fizjologiczną jabłek, której główną przyczyną jest niedobór wapnia w owocach, a także wysoki stosunek potasu do wapnia. Poszczególne odmiany różnią się podatnością na gorzką plamistość podskórną. Do odmian wrażliwych na tą chorobę zaliczamy odmiany takie jak Szampion, Jonagold, Gloster, Boskoop oraz Ligol.

Wyjątkowo wrażliwe na gorzką plamistość podskórną są owoce z młodych drzew u których istnieje duże ryzyko niedostatecznej ilości wapnia, a ponad to owoce zbyt duże i zbyt wcześnie zebrane. Chorobie sprzyja silny wzrost wegetatywny, niewłaściwe nawożenie, silne deszcze przed zbiorami zwłaszcza gdy wcześniej bardzo długo było sucho, a także wysoka temperatura w okresie wegetacji.

 

Objawy gorzkiej plamistości podskórnej

Objawy gorzkiej plamistości podskórnej pojawiają się już w sadzie w czasie sezonu wegetacyjnego lub dopiero w czasie przechowywania owoców. Są to drobne (średnica 3 – 5 mm), lekko zagłębione ciemno zielone (po stronie zielonej jabłka) lub czerwonawe (po stronie z rumieńcem) plamki pojawiające się głównie po stronie kielichowej jabłka. Z upływem czasu pod powierzchnią plam miąższ ciemnieje, schnie i korkowacieje. W zależności od zaawansowania choroby plamy mogą pokryć praktycznie całą powierzchnię owocu. Są odmiany u których zmiany miąższu spowodowane GGP pojawiają się tylko w głębszych warstwach jabłek i widoczne są dopiero po przekrojeniu owocu.

 

Zapobieganie chorobie

Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wystąpienie gorzkiej plamistości podskórnej jest prawidłowe nawożenie, dlatego ważne jest by właściwie dobierać dawki nawozów potasowych, magnezowych oraz wapniowych. Wapń ze względu na utrudnioną jego dystrybucję w koronie drzew powinien być dostarczany także w postaci nawożenia dolistnego różnego rodzaju solami wapnia, szczególnie u odmian wrażliwych na chorobę.

Czynnikami ograniczającymi intensyfikację objawów GGP po zbiorze są: szybkie schłodzenie jabłek oraz przechowywanie ich w niskiej temperaturze i wysokiej względnej wilgotności powietrza. Komory z kontrolowaną atmosferą hamują objawy gorzkiej plamistości podskórnej praktycznie w 100 proc.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE