Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Potrzeba współpracy producentów z przetwórcami

Taką opinię wydał prof. Eberhard Makosz prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, autorytet w dziedzinie ogrodnictwa. Jeśli do takiej współpracy nie dojdzie, zabraknie surowca dla przemysłu, spadnie produkcja owoców i przetworów, a Polska straci czołową pozycję na europejskim rynku świeżych i przetworzonych owoców jagodowych. Przemysł przetwórczy powinien dbać o swoją bazę surowcową, jednak producenci owoców nie otrzymują od niego żadnej pomocy. Coraz częściej decydują się więc ze względów ekonomicznych na uprawę odmian deserowych kosztem przemysłowych.

Produkcją owoców miękkich zajmuje się ok. 200 tys. gospodarstw, dla których jest to istotne źródło dochodu. Makosz dodał, że rynek jest niestabilny, występują duże różnice w cenach skupu, a owoce często sprzedawane są poniżej kosztów produkcji. Owoce przemysłowe uprawiają głównie małe gospodarstwa. Na opłacalność produkcji istotny wpływ ma wysokość plonu i jakość owoców, często bardziej niż poziom cen skupu. Przy niskich plonach, mimo wysokich cen, produkcja owoców będzie nieopłacalna. Dodał, że warunki glebowo-klimatyczne w naszym kraju pozwalają na osiągnięcie wysokich plonów dobrej jakości owoców. Trzeba tylko zmienić technologię produkcji i podwyższyć poziom pielęgnacji roślin.

Według ekspertów, drobni producenci owoców jagodowych powinni szukać różnych form współpracy. W produkcji i dystrybucji większe grupy mają szansę na negocjowanie cen skupu owoców z odbiorcami. Jeśli w najbliższym czasie małe gospodarstwa nie rozpoczną współpracy między sobą i z przetwórcami, to produkcja owoców nie będzie przynosić zysków. Kolejny czynnik mający wpływ na opłacalność produkcji to wzrost spożycia świeżych i przetworzonych owoców. W Polsce jest ono dość niskie, ale może to zmienić odpowiednia promocja. Zdaniem Makosza wiedza polskiego konsumenta na temat walorów dietetycznych i leczniczych owoców oraz przetworów jagodowych jest nadal mała.

Zobacz więcej: Ceny owoców

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE