Hiszpania: Spadek eksportu truskawek
Hiszpania w okresie wiosennym jest największym dostawcą truskawek na rynek europejski. Głównym ich odbiorcą jest Francja. W tegorocznym sezonie eksport truskawek osiągnął już ponad dwie trzecie wartości końcowej szacowanej na 245,0 tys. ton owoców.
Niekorzystne warunki pogodowe – spadek temperatury oraz opady deszczu wpływają w ostatnim czasie na spadek eksportu truskawek. W kwietniu wyniósł on 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. Pogorszenie pogody wpływa niekorzystnie na jakość truskawek, ale także na popyt na te owoce.
Producenci są jednak zadowoleni z ogółu handlu zagranicznego truskawkami w tym roku, gdyż w pierwszym kwartale eksport truskawek z Huelva był o 19 proc. większy w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku. Według plantatorów sezon na truskawki w Hiszpanii powinien skończyć się w pierwszej połowie maja.
Zobacz więcej: Truskawki?preview=1