Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (14.06 – 18.06.2010) – warzywa

2010-06-19 00:00

Trzeci tydzień czerwca upłynął pod znakiem malejącej podaży wielu warzyw. Chodzi tu przede wszystkim o młodą kapustę, kalafiory, brokuły i ogórki, ale również mniej było na rynku cukinii. Jedną z przyczyn mniejszej podaży warzyw były chłodniejsze noce, co odbiło się na tempie wegetacji warzyw. Inną przyczyną były niskie ceny w końcówce pierwszej połowy czerwca. Ceny ogórków, kalafiorów lub kapusty szybko spadły do poziomu, który był bardzo atrakcyjny dla konsumentów, co miało wpływ na wzrost popytu. Jeśli chodzi o kalafiory i brokuły dodatkowym czynnikiem był fakt, że w minionym tygodniu kończył się wysyp tych warzyw.

W przypadku ogórków szklarniowych, które wcześniej taniały najbardziej, podwyżka miała zróżnicowany przebieg w zależności od rejonu kraju. Na Mazowszu ogórki drożały z poziomu 0,80 – 1,00 zł/kg do 1,30 – 1,50 zł/kg, a miejscami nawet do 1,60 zł/kg. Na zachodzie kraju ogórki szklarniowe podrożały do 1,50 – 1,80 zł/kg. Podobnie na południu Polski, jednak w Małopolsce ceny ceny były wcześniej i tak wyższe niż w innych rejonach. Ogórki gruntowe również drożały. Na koniec omawianego tygodnia w całym kraju płacono za nie 1,80 – 2,50 zł/kg w zależności od kalibru i rejonu kraju.

W przypadku kapusty młodej, kalafiorów i brokułów podwyżki najwcześniej zaczęły się właśnie na południu kraju i tam były najmocniejsze. Podczas, gdy w centralnej Polsce za brokuły płacono jeszcze 1,30 – 1,50 zł/szt, (z opakowaniem)w województwie małopolskim ich cena wzrosła do 1,80 – 2,20 zł/szt. Bardziej wyrównane były ceny kalafiorów – centrum 1,70 – 1,80 zł/szt. (z kartonem), południe Polski 2,00 zł/szt. Jednak spadek podaży kalafiorów zaznaczył się wyraźniej dopiero w piątek i zapewne będzie miał dalszy ciąg w przyszłym tygodniu.

Przy sporym popycie (sieci handlowe) zaznaczył się na rynku hurtowym spadek podaży cukinii, co spowodowało wzrost jej cen z 2,00 – 2,50 zł/kg na 2,50 – 3,00 zł/kg. Można też przypuszczać, że ceny cukinii jeszcze wzrosną.

Cały czas źle jest z podażą kapusty pekińskiej, choć z terenów województwa łódzkiego płyną sygnały, że możliwa jest poprawa sytuacji. Generalnie najmniej „pekinki” jest również na południu kraju i tam ceny utrzymują się na poziomie 3,00 – 3,50 zł/kg (z kartonem). W centrum kapusty jest trochę więcej i ceny są niższe - od 2,40 do 2,90 zł/kg.

W minionym tygodniu stabilne pozostawały ceny pomidorów. Pod koniec tygodnia pomidory B kosztował 24 – 26 zł/karton 6 kg, a BB 26 – 28 zł/karton 6 kg.

Miniony tydzień był okresem, w którym taniały młode ziemniaki, nawet do poziomu 1,00 – 1,20 zł/kg, ale takie ceny dotyczyły ziemniaków małych, gorszej jakości. Za ładniejsze cena oscylowała wokół poziomu 2,00 zł/kg.

Krótkookresowe wahania podaży nie wpływają oczywiście na generalną tendencję na rynku warzyw – krajowa oferta jest coraz szersza, co ma wpływ na ofertę warzyw importowanych, z której znikają kolejne pozycje: sałaty, kalafiory, brokuły. W imporcie króluje jeszcze papryka. Ceny tej sprowadzanej z Holandii wzrosły, w omawianym okresie, do poziomu 40 – 42 zł/karton 5 kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Zobacz więcej: Ceny warzyw

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem