Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (2.08 – 06.08.2010) – warzywa

2010-08-08 00:00

Minął pierwszy tydzień sierpnia, a na zielonych rynkach wciąż drogo. Pomimo, że ceny wielu warzyw w minionym tygodniu malały i tak większość ma ceny wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy są, sporo niższe od przeciętnych, plony praktycznie wszystkich gatunków warzyw. Niska podaż to oczywiście skutek wybitnie niesprzyjającej pogody. Począwszy od kwietnia, gdy warzywom nie sprzyjało nadmierna wilgoć i niskie temperatury, przez maj i połowę czerwca z obfitymi opadami i powodzią, przez lipcowe upały i kolejne opady. Takie warunki przyniosły wysokie ceny kalafiorów, warzyw kapustnych, nie pozostały bez wpływu na jakość i zbiory korzeniowych, czy cebuli.

W pierwszym tygodniu sierpnia rynek wciąż odczuwał niską podaż kapust. Choć widać było też pierwsze oznaki wzrostu podaży kapusty białej. Jej ceny utrzymywały się jednak na poziomie 0,90 – 1,10 zł/kg w skupie i 2,00 – 3,00 zł/szt. (za główki o masie powyżej 2 kg).

Nie zmieniły się ceny kapusty pekińskiej. Jej cena wynosiła 2,00 – 2,40 zł/kg (z kartonem) w centrum kraju i do 2,80 zł/kg w Małopolsce. Wciąż bardzo niska jest podaż wczesnej kapusty włoskiej i czerwonej, co wynika nie tylko z wpływu pogody, ale i z faktu, że producenci zmniejszają uprawy wczesnych odmian. Ceny wynosiły 1,50 – 1,80 zł/kg kapusty czerwonej i 1,50 – 1,60 zł/szt. kapusty włoskiej.

W omawianym okresie doczekaliśmy się natomiast wyraźnej obniżki cen kalafiorów. Podaż tych warzyw wzrosła, zwłaszcza na południu kraju, gdzie dotąd były najdroższe. Pod koniec tygodnia ceny kalafiorów w kraju wyrównały się i za ładne, duże sztuki płacono 1,70 – 2,00 zł/szt.

Ostatnie opady miały negatywny wpływ na uprawy korzeniowych. Przy zbiorze marchwi, czy selerów coraz większy odsetek warzyw porażony jest zgnilizną. Zmniejszająca się ilość korzeniowych na rynku przyniosła pierwsze efekty w cenach. Za dobrej jakości marchew płacono w piątek nawet 1,20 zł/kg (Małopolska), choć jeszcze na początku minionego tygodnia przeciętnie było to 0,80 zł/kg. GUS szacuje, że zbiory marchwi będą w tym roku niższe o około 11 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wciąż wysokie pozostają ceny selerów (na poziomie 3 – 4 zł/kg) i pietruszki (4 – 6 zł/kg).

Wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejny sezon kłopotów z cebulą. W ostatnich dniach jej ceny nieco wzrosły. W piątek za ładną cebulę (z łuską) płacono 1,00 – 1,20 zł/kg. Szacunki GUS mówią o zbiorach niższych o ponad 18 proc. w stosunku do roku 2009 (580 tys. ton w porównaniu z 708 tys. ton w 2009). Przyczyną jest nie tylko słabsze plonowanie. Zmalała również powierzchnia upraw cebuli.

Miniony tydzień przyniósł kolejną zwyżkę cen pomidorów, ceny ogórków natomiast pozostawały bardziej stabilne. Za ogórki szklarniowe płacono 1,00 – 1,50 zł/kg, za gruntowe 0,80 – 1,00 zł/kg (10 – 14 cm) i 1,10 – 1,40 zł/kg (6 – 9 cm).

Co do pomidorów, początek tygodnia zaczął się sennie. Przy niskim popycie ceny były na poziomie 2,50 zł/kg (wielkość B) i 2,83 zł/kg (BB). Jednak kolejne dni przyniosły spadek podaży pomidora i przez kolejne dni ceny szły w górę. W piątek za pomidory B płacono 3,50 zł/kg a za BB 3,83 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Zobacz więcej: Ceny warzyw

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem