Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (23.08. – 27.08.2010) – warzywa

2010-08-29 00:00

W końcówce sierpnia pogoda wciąż nie sprzyjała producentom warzyw. Na Lubelszczyźnie wyczekiwano opadów, w innych rejonach kraju deszczu było za dużo, do tego pod koniec tygodnia przez Polskę przetoczyły się burze i bardzo silne wiatry. Nie obyło się bez zniszczeń materialnych w niektórych gminach województw łódzkiego i mazowieckiego.
Na rynku świeżych warzyw, podobnie jak tydzień wcześniej, tak i w końcówce sierpnia, widać było mniejszą podaż kalafiorów. Nie zmieniła się sytuacja cenowa kapusty białej. Taniała natomiast kapusta pekińska. Nie zmieniły się, w relacji tydzień do tygodnia, ceny warzyw korzeniowych i cebuli. Podobnie, stabilne pozostawały ceny papryki. Po raz kolejny natomiast, doszło do wahań cen pomidorów spod osłon.

Podaż kalafiorów wciąż jest niższa, co w omawianym okresie znajdowało odbicie w cenach. Ceny skupu kalafiorów pod koniec tygodnia doszły do poziomu 2,00 – 2,50 zł/szt. W niektórych rejonach kraju (np. województwo łódzkie) kalafiorów było tak mało, że praktycznie zniknęły z dużego hurtu. To, że pogoda nie sprzyja kalafiorom widać było również po tym, że na rynku dominują obecnie kalafiory słabszej jakości. Warto jednak przypomnieć, że pomimo niższej podaży i wzrostowego trendu, ceny kalafiorów są obecnie o wiele niższe niż rok temu. W końcu sierpnia 2009 roku ceny kalafiorów zaczynały się od 3,60 zł/szt. i sięgały 4 zł/szt.

Kapusty – ceny kapusty białej ustabilizowały się na poziomie 0,60 – 0,80 zł/kg, jedynie w Małopolsce sięgają one 1 zł/kg. Kapustę czerwoną, jak tydzień wcześniej skupowano po 1,30 – 1,50 zł/kg, a włoską 1,20 – 1,50 zł/kg. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, taniała kapusta pekińska. Jest jej teraz więcej, szczególnie na terenie województw łódzkiego i wielkopolskiego. Tam, w skupie płacono 1,50 zł/kg, cena maksymalna nie przekraczała 2,00 zł/kg.

Miniony tydzień nie przyniósł znaczących zmian w cenach warzyw korzeniowych i cebuli. Ceny ładnej marchwi mytej zawierały się w przedziale 0,50 – 0,70 zł/kg. Droższa była marchew w Małopolsce (1,00 zł/kg), gdzie jest dużo kłopotów z jakością marchwi. Za selery płacono 2,50 – 3,00 zł/kg. Tyle samo płacono za pietruszkę. Ceny buraków pozostawały na poziomie 0,50 – 0,70 zł/kg. Ceny cebuli pozostawały na poziomie 0,75 – 0,90 zł/kg, a cebuli czerwonej 1,50 – 2,00 zł/kg, przy niskiej podaży.

Ostatni tydzień sierpnia przyniósł odwrócenie tendencji w cenach pomidorów. Podaż spadła, a ceny zaczęły rosnąć. Szczególnie ceny pomidorów B, których było bardzo mało. I tak ceny pomidorów B wzrosły do poziomu 15 – 16 zł/karton 6 kg, zaś pomidorów BB do poziomu 18 zł/karton 6 kg. Oczekiwany jest dalszy wzrost cen tych warzyw.

W omawianym okresie lokalnie wzrosły ceny ogórków. W centrum kraju ceny krótkich ogórków szklarniowych sięgały 1,30 zł/kg, choć trudno tu mówić o jakimś trendzie, bowiem cena potrafi ulegać dużym wahaniom i bywa, że spada do poziomu 0,50 zł/kg. W zachodniej części kraju trochę wyższe były też ceny ogórków gruntowych, do 1,00 zł/kg.

Jeśli chodzi o paprykę, tu nie doszło w ostatnim tygodniu do znaczących zmian w cenach. Za paprykę czerwoną płacono od 3,00 do 3,50 zł/kg, za zieloną od 2,00 do 2,50 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Zobacz więcej: Ceny warzyw

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem