Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (26.07 – 30.07.2010) – warzywa

2010-07-31 00:00
Koniec lipca zaznaczył się pogorszeniem pogody. Niż przyniósł opady deszczu i niższe temperatury, co znalazło odbicie w sytuacji na rynku świeżych warzyw. Jak zawsze w takich sytuacjach zmniejszyła się ilość warzyw dostarczanych na rynek, co wynika z trudniejszych warunków zbioru i spowolnienia wegetacji. Duże opady deszczu wpłynęły również na jakość zbieranych warzyw. Również tym razem najbardziej ucierpiały tereny województwa małopolskiego.

Jeżeli chodzi o ceny warzyw, to ostatnie dni lipca nie przyniosły nic nowego. Sytuację na rynku wciąż charakteryzowała mała podaż kapustnych, stabilna sytuacja korzeniowych oraz dalszy ciąg cenowej huśtawki pomidorów i ogórków.

Rynek, w omawianym okresie, wciąż borykał się z niską podażą kalafiorów i brokułów. W dużym hurcie wciąż trudno o oferty dużych ilości tych warzyw w jednorazowej dostawie. Ceny kalafiorów – najniższe w województwie lubelskim 2,50 – 2,90 zł/szt., wyższe w pozostałej części kraju – do 3,90 zł/szt. (ceny z kartonem). Podobnie ceny brokułów – 1,80 – 2,00 zł/szt. na Lubelszczyźnie i 2,20 – 3,00 zł/szt. w innych rejonach Polski (ceny z kartonem).

Wciąż ciężko jest z kapustą białą. Ceny w dużym hurcie to stabilne 0,90 – 1,10 zł/kg, jednak często jest to tylko teoria, bo kapusty po prostu nie ma. Na rynkach hurtowych cena za główkę wynosiła, w minionym tygodniu, 2 – 3 zł. Mało jest również kapusty czerwonej (ceny 1,50 – 2,00 zł/kg) i włoskiej (1,50 – 2,00 zł/szt.). Lepiej jest tylko z kapustą pekińską. Jej ceny pozostawały w omawianym okresie stabilne, na poziomie 2,00 – 2,50 zł/kg. Nadzieja na poprawę podaży kapusty białej wiąże się raczej z końcem sierpnia niż z najbliższymi dniami.

Znacznie lepiej jest z podażą warzyw korzeniowych. Na rynku nie brakuje marchwi czy buraków, a ich ceny pozostawały przez ostatni tydzień stałe. Za marchew płacono 0,70 – 0,80 zł/kg, za buraki 0,60 – 0,80 zł/kg, za selery 3,00 – 3,50 zł/kg. Coraz tańsze są również pory, których w bieżącym sezonie jest dużo. Na koniec minionego tygodnia płacono za nie 2 zł/kg.

W minionym tygodniu niskie pozostawały ceny cukini. Jej podaż jest teraz duża – jest jeszcze cukinia spod osłon oraz dużo jest cukini z pola. Jej ceny zeszły do poziomu 1,00 – 1,30 zł/kg (z kartonem). Niskie były również ceny bakłażanów – 3,00 – 3,50 zł/kg.

Jak wspomniano wyżej, w minionym tygodniu obserwowaliśmy kolejne zawirowanie wokół cen ogórków i pomidorów. Początek tygodnia przyniósł zwyżki cen zarówno jednych, jak i drugich, co było związane z malejącą podażą i popytem przy bardzo niskich cenach (w piątek 23 lipca za ogórki szklarniowe płacono zaledwie 0,40 – 0,80 zł/kg, za pomidory od 1,33 do 2,16 zł/kg). Na początku minionego tygodnia zapasy były już wykupione, a do tego pogorszyła się pogoda, co odbiło się na podaży. Ceny ogórków wzrosły do 1,10 – 1,50 zł/kg, a pomidorów do 2,50 – 3,00 zł/kg. Jednak w końcu tygodnia widać było na rynku wyraźne słabnięcie popytu, co może zwiastować tym razem obniżki.

Stabilne pozostawały ceny papryki. Za paprykę zieloną płacono 2,00 – 2,40 zł/kg, za czerwoną 4,00 – 4,50 zł/kg. Cena tej drugiej w Małopolsce sięga 5,00 zł/kg. Na rodzimą paprykę czerwoną z Małopolski trzeba jeszcze poczekać kilka dni, póki co sprzedawana jest tam głównie papryka z Mazowsza.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zobacz więcej: Ceny warzyw

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem