Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (28.06 – 04.07.2010) – warzywa

2010-07-03 00:00
Lipiec rozpoczął się na rynku świeżych warzyw pod znakiem kłopotów podażowych. Tak, jak w drugiej połowie czerwca, na rynek trafiały mniejsze ilości kapusty młodej, kapusty pekińskiej, kalafiorów i brokułów, co skutkowało wyższymi cenami tych warzyw. W omawianym okresie droższa pozostawała fasolka szparagowa, mocnym wahaniom podlegały ceny ogórków szklarniowych, a na cena pomidorów była niespotykanie wysoka jak na tę porę roku.

W końcówce czerwca skończył się „pierwszy rzut” młodej kapusty. Kłopoty z pogodą sprawiły, iż wegetacja kapusty z późniejszych nasadzeń jest opóźniona (zwłaszcza na terenach popowodziowych). Skutek jest taki, że podaż kapusty młodej jest bardzo niska, a jej ceny w skupie przekraczają poziom 1 zł/kg (rok temu, na początku lipca było to 0,35 zł/kg). Kapusta młoda sprzedawana na sztuki (główki powyżej 2 kg) miała, w omawianym okresie, cenę na poziomie 2,50 zł/szt.

Kłopoty z podażą „pekinki” trwają od początku sezonu i ceny tej kapusty na poziomie 2,60 – 3,40 zł/kg (z kartonem) nie są żadną niespodzianką. Wciąż też droższa jest kapusta na południu kraju. Tam ceny „pekinki” okresowo sięgały poziomu 4 zł/kg.

Kłopoty z pogodą, a głównie zimne noce sprawiły, że na kolejny wysyp kalafiorów i brokułów trzeba jeszcze poczekać. Na początku lipca warzyw tych było na rynku wyraźnie mniej. Za brokuły, na koniec minionego tygodnia płacono najczęściej 2,00 zł/szt., a za kalafiory od 2,40 nawet do 3,00 zł/szt. na południu kraju (ceny z opakowaniem).

Wahania cen ogórków nie są niczym nowym na rynku hurtowym. W omawianym okresie ogórki szklarniowe zdążyły podrożeć do poziomu 1,80 – 2,40 zł/kg dla ogórków krótkich i 1,80 – 2,00 zł/kg dla ogórków długich. Jednak w końcówce tygodnia, w centrum kraju ogórki długie staniały do 1,50 zł/kg, a krótkie do 1,60 – 1,70 zł/kg.

Ceny niektórych warzyw pozostawały w miarę stabilne. Dotyczy to między innymi ziemniaków młodych z cenami na poziomie 1,00 – 1,20 zł/kg (za ziemniaki dobrej jakości). Również cena młodych buraków utrzymała się na poziomie 1,50 – 2,00 zł/kg. Podaż młodych buraków nie jest zbyt duża, stąd stabilna cena. Warto przypomnieć, iż rok temu za młode buraki płacono około 0,50 zł/kg.

Na wyższym, niż zazwyczaj o tej porze roku poziomie utrzymały się ceny fasolki szparagowej. Za fasolkę żółtą dobrej jakości płacono na koniec tygodnia 8 – 9 zł/kg.

Więcej pojawiło się na rynku papryki zielonej z krajowych upraw. Jej cena na koniec tygodnia spadła do 2,60 zł/kg (z kartonem). Za paprykę igołomską, której na razie jest niewiele, trzeba było płacić 6 zł/kg (z kartonem). W omawianym okresie drożała importowana papryka czerwona. Jej ceny wzrosły do poziomu 10 – 12 zł/kg. Na polską paprykę czerwoną w dużym hurcie trzeba poczekać jeszcze kilkanaście dni.

Na koniec informacja o bardzo dużej zwyżce cen pomidorów. Podaż pomidorów mocno spadła przez pogodę, a popyt utrzymywał się na wysokim poziomie. Ceny pomidorów zaczęły więc rosnąć i doszły do poziomu, jakiego chyba jeszcze nigdy nie osiągnęły na początku lipca. Sprzyjało temu również to, że w przeliczeniu na złotówki, drogie są obecnie pomidory za granicą. W omawianym okresie cena pomidorów wielkości B wzrosła do przeciętnego poziomu 5,42 zł/kg, a pomidorów BB wzrosła do przeciętnego poziomu 5,83 zł/kg. Dla porównania, w roku ubiegłym za pomidory B płacono 2,25 zł/kg a za BB 2,70 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Zobacz więcej: Ceny warzyw

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem