Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Drożeją bakłażany z importu

2018-11-19 15:00

Na rynku bakłażanów dominują już bezsprzecznie te, sprowadzane z zagranicy. W ostatnim czasie ich hurtowe ceny mocno ruszyły w górę. To efekt dużego ochłodzenia, jakie dosięgło południe Europy w listopadzie. W jego wyniku spadła bieżąca produkcja, między innymi właśnie bakłażanów w Hiszpanii, a to przełożyło się na ich dynamiczny wzrost cen.

Co prawda ostatnie notowania na aukcjach hurtowych w hiszpańskiej prowincji Almeria pokazują nieznaczny spadek cen tamtejszych bakłażanów – w ciągu minionego tygodnia potaniały one z 0,87 – 1,10 euro/kg do 0,74 – 0,98 euro/kg, ale to tylko przejściowe załamanie trendu zwyżkowego.

Do Europy zdaje się na dłużej zawitało arktyczne powietrze, co odbije się na podaży również bakłażana (wciąż do tej pory na rynek trafiały jeszcze niewielki ilości tych warzyw z rodzimych upraw). Poza tym w grudniu zawsze rośnie popyt na warzywa z Hiszpanii, w tym bakłażany właśnie. I niemal co roku wywołuje to wzrost ich cen.

Na polskim rynku hurtowym ceny sprzedażowe importowanych bakłażanów to obecnie 7,00 – 8,00 zł/kg. Długo było to 5,00 – 6,00 zł/kg. Dla porównania rok temu ceny rosły już w październiku, a w okolicach 19 listopada średnia wynosiła 6,00 zł/kg. Teraz jest to 7,50 zł/kg – wyżej, ale do rekordów daleko. Przypomnijmy, że najdrożej w okresie ostatnich ośmiu lat było w sezonie 2016/2017, dokładniej w styczniu 2017 roku, gdy średnia cena sięgnęła pułapu 18,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE