Uprawa brokuła na wczesne zbiory
Brokuły rosną najlepiej na glebach bogatych w składniki pokarmowe, na tych słabszych wymagają nawożenia obornikiem. Dobrym przedplonem są ogórki, papryka, sałata i zboża. Brokuły są wrażliwe na niedobór molibdenu i boru, dlatego do nawożenia pogłównego trzeba wybierać nawozy zawierające te składniki pokarmowe. W najwcześniejszych nasadzeniach najcenniejsze są odmiany o zwartych, wypukłych różach z drobnymi pąkami, m.in. Aquiles F1, Milady F1, Montvert F1 i Sirtaki F1.
Produkcję rozsady przeznaczonej do uprawy pod płaskimi okryciami rozpoczyna się w połowie lutego. Nasiona wysiewa się do skrzynek wysiewnych o rozmiarach 50 x 40 cm. Z 1 g nasion można uzyskać 120-150 sztuk rozsady. Jeżeli chce się przyśpieszyć wzrost lub brakuje pewnych składników odżywczych, należy zastosować saletrę amonową, wapniową, fosforan amonu lub siarczan potasu w stężeniu 0,2-0,3 proc. Rozsadę sadzi się pod koniec marca lub na początku kwietnia. Dla wcześniej zbieranych rozsad przyjmuje się rozstawę 40 x 40 cm, dla tych silnie rosnących 60 x 40 cm. Brokuły sadzi się ręcznie lub sadzarką, przykrywa się folią perforowaną lub włókniną po posadzeniu i podlaniu. Folię zdejmuje się po 3-4 tyg., włókninę po 6 .
Po zdjęciu okryć należy zastosować nawóz azotowy i spulchnić glebę. Bardzo ważne jest zabezpieczenie wody w okresie przyjmowania się roślin i wykształcania oraz przyrastania róż. Niedobór wody jest przyczyną wyrastania guzikowatych róż. Brokuły lubią umiarkowaną temperaturę, 14-18°C. Szkodnicy wczesnych upraw to: śmietka kapuściana, pchełki i mszyce, zaś najgroźniejsza choroba to kiła kapusty. Pierwsze zbiory przypadają po upływie 55-70 dni od posadzenia rozsady.
Na podstawie artykułu dr hab. Piotra Siwka.
Zobacz więcej: Brokuły