Kazachstan wstrzymuje eksport warzyw
Zakaz został wprowadzony na czas stanu wyjątkowego w Kazachstanie. Według Sputnika stan wyjątkowy został wprowadzony w kraju od 16 marca do 15 kwietnia.
Od 22 marca, podczas stanu wyjątkowego w Kazachstanie, wprowadzono zakaz wywozu kilku rodzajów ważnych społecznie produktów spożywczych, powiedział minister handlu i integracji Republiki Kazachstanu Bachyt Sułtanow na Facebooku.
Według niego, głównym zadaniem rządu Kazachstanu jest nasycenie rynku krajowego żywnością. Szczególnie ważne jest zapobieganie przerwom w zaopatrzeniu ludności w niezbędne towary.
„22 marca wprowadzono zakaz wywozu z terytorium Kazachstanu kilku rodzajów towarów istotnych społecznie w stanie wyjątkowym”, pisze minister.
Wymienił listę produktów:
- kasza gryczana;
- mąka pszenna lub pszenno-żytnia;
- cukier;
- ziemniaki;
- marchew;
- rzepa;
- buraki;
- cebula;
- kapusta;
- nasiona słonecznika i olej słonecznikowy.
Minister zauważył, że jednocześnie eksport produktów z Kazachstanu był i pozostaje równie ważnym zadaniem.
„Nawet w tych warunkach państwo zapewnia otwartość granic dla transportu towarów i ochronę dostaw eksportowych”, pisze Sułtanow.
W ekskluzywnym komentarzu dla EastFruit Bachtijor Abduwochidow, międzynarodowy konsultant FAO, zauważył, że ta decyzja władz Kazachstanu może mieć negatywny wpływ na rynek żywności w Tadżykistanie - kraj ten systematycznie kupuje mąkę i masło z Kazachstanu. Ponadto skutki zakazu wywozu będą odczuwalne w Federacji Rosyjskiej, która tradycyjnie kupuje duże ilości cebuli w Kazachstanie.
Zobacz więcej: Buraki?preview=1