Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cebula – mogłoby być drożej?

2013-11-20 11:00

Krajowy rynek cebuli pozostaje w stanie napiętej równowagi, o którym pisaliśmy już na łamach portalu fresh-market.pl. Podaż krajowej cebuli ogólnie rzecz biorąc jest niska, a ceny pozostają na wysokim, w porównaniu z poprzednimi latami poziomie.

Sytuacja ograniczonej podaży powinna sprzyjać utrzymaniu wysokich cen. A nawet, przy wysokim popycie w kraju i za granicą, będzie wspierać tychże cen wzrost. Wydaje się zatem, że może być drożej i są nawet ku temu sprzyjające warunki.

Z drugiej strony, choć w większości rejonów cebula ma stabilne ceny, to na przykład w Wielkopolsce oraz częściowo w województwie kujawsko – pomorskim znów zanotowano niewielką zniżkę. W Polsce, w dużym hurcie ceny cebuli pakowanej w worki to obecnie najczęściej 0,90 – 0,95 zł/kg, maksymalnie do 1,00 zł/kg. Ale we wspomnianych rejonach ceny zaczynają się od 0,80 zł/kg, czyli cebula w workach oferowana jest po cenie cebuli luzem z pozostałej części kraju.

Ta sytuacja zaniża więc cenę średnią dla rynku dużego hurtu. Ale i tak tegoroczna cena jest wysoka. Aż o  300 proc. wyższa od ceny sprzed lat dwóch, gdy w drugiej połowie listopada płacono za cebulę średnio zaledwie 0,22 zł/kg. Od ceny sprzed roku jest zaś wyższa o 89,5 proc. Wtedy, w drugiej połowie listopada płacono średnio 0,48 zł/kg.

Zatem można spytać czy sytuacja w Wielkopolsce nie jest zwiastunem powszechniejszego spadki cen cebuli zamiast oczekiwanej przez wielu podwyżki? Raczej nie. Wydaje się, że rynek idzie w kierunku wzrostu cen, a nie ich spadku. Lokalne obniżki są raczej chwilowe. Z jednej strony pomaga tu trochę import. Ale ważniejszy jest fakt, że obecnie na rynek trafia dużo towaru tańszego, który nie mógł trafić do magazynów. Jest to cebula oferowana głównie luzem, ale jej dostępność na rynku rzutuje na ceny towaru w workach. Do prognozowania zwyżki skłania też to, co dzieje się w Holandii oraz na wschodzie. W Rosji i na Ukrainie cebuli nie jest za dużo. Na Ukrainie wręcz jest jej bardzo mało, a ceny tam już sięgnęły ponad 1,90 zł/kg w przeliczeniu. Ceny w Rosji są na poziomie 1,05 zł/kg w przeliczeniu, ale jak część rosyjskiej cebuli pojedzie na Ukrainę, to i w Rosji ceny wzrosną. A w Holandii już rosną. W eksporcie wzrosły przez ostatni tydzień o 25 centów na worku 25 kg (kaliber 40/60). I teraz oferowana jest ona po 0,92 – 0,95 zł/kg w przeliczeniu.

To wszystko skłania do prognozowania raczej wzrostu cen cebuli, a nie ich spadku. Wydaje się prawdopodobne, że przeciętna cena cebuli workowanej wzroście do początku następnego miesiąca o 0,02 - 0,05 zł na kilogramie.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE