Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cebula może i zdrożeje, ale…

2018-04-30 17:50

To, że przed końcem obecnego sezonu ceny cebuli na hurtowym rynku warzyw świeżych zdołają wzrosnąć, jest wielce prawdopodobne. Jak widać na naszym wykresie poniżej (przedstawiającym zmiany sprzedażowej ceny średniej cebuli na przestrzeni dziewięciu sezonów) nawet w najgorszym roku dochodziło do jakiegoś wzrostu cen przed zakończeniem danego sezonu.

wykres

W tym roku możemy się więc także spodziewać takiej zwyżki cenowej. jest tylko jedno „ale” – jak duża będzie ta zmiana? Obecnie ceny sprzedażowe cebuli to 0,45 – 0,65 zł/kg. Żeby doszło do radykalnej odmiany sytuacji na rynku cebuli, ceny te musiałyby się znaleźć powyżej złotówki za kilogram i to dla dolnej granicy przedziału. Taki scenariusz ma jednak prawdopodobieństwo bliskie zeru. Nawet trudno sobie wyobrazić, co musiałoby się stać na rynku, aby tak drastycznie wzrosły ceny.

Bardziej prawdopodobny jest wzrost, który przeniesie cenę średnią z obecnego poziomu 0,55 zł/kg na 0,60 zł/kg. Ale taka zmiana nie będzie ważyła nie tylko na obrazie całego sezonu, ale nawet końcowej jego fazy. Ocena sytuacji pozostanie negatywna.

Wśród producentów więcej emocji budzi teraz wegetacja cebuli z nowych upraw. Na razie pogoda jest tak dobra, że przyroda nadrobiła wcześniejsze zapóźnienia. Cebula z siewu szybko wzeszła. Pytanie co przyniesie maj. Czy nie będzie dużych przymrozków, bo te zaszkodziłyby niechybnie uprawom. Za nieco ponad dwa tygodnie sytuacja będzie bardziej klarowna.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE