Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cebula nie odpuszcza

2013-04-25 09:45

Do tej pory w górę szły ceny wszystkich „starych” warzyw. Cebula nie tylko „załapała się” na tę wzrostową ścieżkę, ale obok buraków była w czołówce stawki. W ostatnich dniach jednak sytuacja na polskim rynku hurtowym zaczęła się zmieniać. Wzrost cen większości warzyw wyraźnie wyhamował. Ba, pojawiły się informacje o zniżkach, czy to z powodu słabszego popytu (ziemniaki), czy też kłopotów z jakością (buraki, marchew).

A co z cenami cebuli? W tym segmencie rynku hurtowego żadnych oznak zatrzymania trendu nie widać. Popyt na cebulę jest bardzo wysoki, a to dzięki eksportowi. Wiadomo też, że zapasy dobrej jakościowo cebuli nie są wysokie.

Kombinacja ograniczonej podaży i wysokiego popytu sprawia, że ceny cebuli wciąż rosną, nie wykazując żadnych oznak „zmęczenia” tym wzrostem. W zeszłym tygodniu ceny cebuli na eksport, kalibru 5+, pakowanej w worki były najczęściej na poziomie 0,85 – 0,90 zł/kg, z maksimum sięgającym 1,00 zł/kg. I były one o 0,10 zł/kg wyższe niż w tygodniu wcześniejszym. Obecnie standardem jest 0,90 – 1,00 zł/kg, z maksimum sięgającym 1,10 zł/kg, czyli kolejne 0,10 zł/kg do góry.

Perspektywy na kolejne tygodnie są dobre. Podaż nadal będzie maleć, a popyt utrzyma się na wysokim poziomie. To gwarantuje dobry poziom cen, choć może już bez ciągłego wzrostu. Tu istotnym jest, jak będą się kształtowały ceny w Rosji. Na razie szły w górę, dochodząc do 11,50 – 11,70 rubli/kg w sprzedaży (1,15 – 1,17 zł/kg). Na pewno coraz większym problemem będzie jakość i dostępność odpowiednich ilości ładnej, zdrowej cebuli.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE