Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Holandia – problemy na rynku cebuli

Popyt na holenderską cebule ze strony tradycyjnych zagranicznych jej odbiorców jest obecnie dość niski. A z kolei rynek holenderski jest całkowicie zapchany z powodu wysokiej podaży tego warzywa. Sytuacja więc nie jest najlepsza.

Podaż cebuli na holenderskim rynku jest wysoka, choć część producentów wstrzymuje się ze sprzedażą swych zbiorów. Oczekując na pogorszenie pogody, na nadejście opadów deszczu i patrząc, jak rosną ceny ziemniaków, producenci ci wolą poczekać na lepsze czasy i wyższe ceny.

Eksporterów z kolei martwi to, że cebula, która teraz trafia na rynek ma coraz więcej problemów z jakością. A po ubiegłorocznych doświadczeniach, kiedy duża część zbioru byłą jakościowo słaba i trudno było handlować takim towarem, wszyscy zdają sobie sprawę, że jakość jest czynnikiem kluczowym w eksporcie. Sprzedaż za granicę słabej jakościowo cebuli nie pomaga utrzymaniu wysokiej marki, jaką cieszą się generalnie holenderskie warzywa.

Pogorszenie pogody, to również problem z dokończeniem zbiorów. Szacuje się, że w Holandii ilość cebuli, jaka została wykopana, ale pozostaje na polu to około 7 – 10 proc. zbioru, przy czym więcej takiej cebuli jest na północy kraju. Ponieważ cebula ta często pozostawała odsłonięta na działanie deszczu, nie wiadomo, czy będzie się ona nadawała do handlu.

Trudno powiedzieć jak sytuacja się dalej rozwinie. Zwłaszcza jeśli chodzi o rynek odbiorców z Afryki. Za granicą wiedzą, że w Holandii wciąż jest stosunkowo dużo niezebranej cebuli i jakie to może mieć skutki dla jej jakości. Wciąż dużo kupuje Wielka Brytania, ale w ostatnim czasie spadł eksport do takich krajów jak Wybrzeże Kości Słoniowej czy Senegal. Wiąż nie ma popytu z Rosji i wiadomo, że na to trzeba będzie jeszcze poczekać. Ceny cebuli w Holandii są obecnie na poziomie około 15,50 euro/100 kg u producenta.

Słowa kluczowe: cebula, warzywa, Holandia
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE