Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Holandia – problemy z eksportem cebuli

Eksport cebuli z Holandii znalazł się okresowo w sytuacji patowej z powodu ostrej zwyżki opłat za wysyłkę kontenerów drogą morską. Przez ten wzrost stawek frachtu eksport cebuli do wielu ważnych odbiorców jest bardzo trudny pomimo tego, że popyt na cebulę wciąż jest na dobrym poziomie. Koszt transportu wzrósł znacząco – nawet do 50 proc. na kontenerze. Sytuacja jest trudna dla holenderskich eksporterów. Choć wciąż pewne ilości cebuli płyną do krajów Europy, Afryki i Azji, to rynek w dużej mierze zamarł.

Gdyby ceny frachtu utrzymały się na przeciętnym poziomie, to handel również odbywałby się jak dotychczas i nie byłoby wielkich różnic w eksporcie grudniowym i styczniowym. jeśli chodzi o ceny, to obecny poziom można uznać za cenę równowagi, która pozostanie stabilna jeszcze przez długi czas. W Holandii, w Emmeloord, w ostatnim tygodniu cena była na poziomie 12,50 euro/100 kg i dla eksporterów, przy takiej cenie, trudno o wypracowanie zysku.

Pomimo wszystko, holenderscy eksporterzy przewidują, że druga połowa sezonu będzie dobra dla cebuli, ile, oczywiście, kolejne zewnętrzne czynniki nie zadziałają niekorzystnie dla handlu. Eksportowi sprzyja w tym sezonie jakość żółtej cebuli. To, według Holendrów, ich mocny punkt w tym roku, który ułatwi pozyskiwanie wiernych odbiorców. Dużo gorzej jest pod tym względem jeśli chodzi o cebulę czerwoną.

Słowa kluczowe: cebula, Holandia
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE