Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Jakość handlowa cebuli, a zbiór i przechowywanie

2007-11-12 00:00

Aby otrzymać cebulę dobrej jakości handlowej, należy przestrzegać warunków uprawy, zbioru, przechowywania, sortowania i pakowania. Każdy producent nasion podaje cechy charakterystyczne dla danej odmiany i specyficzne warunki jakie należy spełnić, aby uzyskać maksymalny plon jakościowego produktu.

Najlepszym terminem zbioru cebuli jest moment, gdy 60-80 proc. roślin na plantacji ma załamany szczypior. Powinno zostać 3-4 liście zielone. Pozostawienie cebuli na polu do całkowitego zaschnięcia szczypioru zwiększa plon, ale powoduje obniżenie jakości i trwałości cebuli.

Do długotrwałego przechowywania, cebulę na dwa tygodnie przed zbiorem, gdy 50 proc. roślin ma załamany szczypior, opryskujemy preparatem hydrazyd maleinowy np. Fazor. Środek ten hamuje podział komórek na wierzchołku wzrostu, co zapobiega wyrastaniu szczypioru po zbiorze.
Po wykopaniu cebuli, pozostawia się ją na polu w celu dosuszenia.

Dosuszanie cebuli na polu nie powinno trwać dłużej, niż 7-10 dni, pozostawienie na dłużej prowadzi do pogorszenia się jej jakości. Mogą wtedy wystąpić wady cebuli, które dyskwalifikują produkt o jakości klasy I:

  • wady barwy łuski
  • ciemne plamy
  • spękania łuski
  • zazielenienia
  • wtórne wytwarzanie korzeni
  • porażenie szarą pleśnią

    Cebulę przechowujemy w temperaturze 0-1 stopni C. i wilgotności względnej powietrza 70-75 proc. Wyższa temperatura i wilgotność powoduje wyrastanie szczypioru i korzeni, gnicie cebuli i pogorszenie barwy łuski.

    Krystyna Szymańska

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem