Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Koronawirus wpłynął na ceny cebuli

2020-03-18 10:00

Cebula kojarzy się konsumentom ze zdrowiem. Wielu z nich jest przekonanych, że jej bakteriobójcze substancje wpływają tez na wirusy. Nie musi to być prawda, ale samo to przekonanie wystarczyło do wygenerowania wzrostu popytu na cebule, co przełożyło się na jej ceny.

W Polsce popyt na cebulę rósł od czasu, gdy działania administracyjne pokazały obywatelom, że sprawa z korona wirusem jest poważna. W ślad za zwyżkującym zapotrzebowaniem w górę ruszyły ceny. Jeśli chodzi o stronę podażową zagadnienia, to mimo większego popytu nie ma problemu z dostępnością cebuli. Tyle, że jest to towar może nie najlepszy jakościowo i często mniejszych kalibrów. Ale to jest typowe dla bieżącego sezonu i widać było te problemy już wcześniej.

Jeśli chodzi o ceny sprzedażowe w dużym hurcie, to wedle danych naszego redakcyjnego monitoringu cenowego fresh-market.pl, znalazły się one w przedziale 1,00-1,30 zł/kg, średnio o 35 procent wyżej niż jeszcze kilka dni temu. W małym hurcie ceny cebuli krajowej sięgają 2,00 zł/kg, a import 2,20 zł/kg (ale wzrost cen importu to także po części efekt osłabienia się złotówki). Obecne ceny wciąż są jednak znacząco niższe od tych z analogicznego okresu zeszłego roku. Średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie jest niższa rok do roku o 41 procent.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE