Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Mniej za cebulę na obieranie

2013-02-20 16:50

Początek lutego przyniósł nadzieję na poprawę. W Rosji ceny cebuli szły w górę, a zainteresowanie tamtejszego rynku kierowało się również ku cebuli z Polski. jednak, jak dotąd eksport nie wystartował na większą skalę. Tak, jak pisaliśmy już na portalu fresh-market.pl główną przeszkodą jest tu fakt, że nie tylko Polska ma cebulę do sprzedania. Są jeszcze Niemcy, Ukraina, Austria i last but not least Holandia. Sytuacja jest więc taka, ze popyt na cebulę w łusce nieco kuleje, a ceny mają tendencję do wahań. Obecnie najczęściej za cebulę w workach płaci się 7,50 – 8,25 zł/worek 15 kg.

Do nienajlepszego obrazu rynku cebuli w łusce dochodzą wieści o kłopotach ze skupem cebuli na obieranie. W końcówce stycznia wydawało się, że i tu może coś drgnąć w cenach. Poziom 0,30 zł/kg był w zasadzie minimum, po którym skupowano cebulę. A były i ceny powyżej 0,35 zł/kg. Natomiast teraz ceny cebuli na obieranie zaczynają spadać. Przynajmniej w niektórych częściach kraju. I są już skupy, które oferują 0,26 – 0,27 zł/kg.

Powodem jest import cebuli z Ukrainy. W kraju tym zbiory cebuli były wysokie i ukraińscy producenci oraz eksporterzy mają do dyspozycji duże zapasy zarówno cebuli na rynek świeży, jak i tej jakościowo słabszej – na obieranie. Cebula na obieranie sprowadzana z Ukrainy kosztuje, na miejscu w Polsce zaledwie 0,25 zł/kg. Pod presją takiej ceny właśnie zaczynają spadać ceny cebuli polskiej.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE