Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Na rynku cebuli robi się ciekawie

2013-10-22 08:00

Na polskim rynku cebuli mamy sytuację, która w październiku występuje dość rzadko. Krajowe cebula zamiast tanieć, utrzymała do połowy miesiąca stabilny poziom cen, a w ostatnich dniach zaczęła nawet drożeć. Średnia cena wzrosła od piętnastego października z 0,93 zł/kg na 1,05 zł/kg. Obecnie najczęściej za kalibrowaną cebulę pakowaną w worki płaci się 15,00 – 16,50 zł/15 kg.

Zazwyczaj pierwsze po zbiorach ruchy cen cebuli w górę miały miejsce dopiero w listopadzie (oczywiście, jak był dobry rok). Tym razem zwyżka przyszła wcześniej i była wyraźnie mocniejsza.

Wynika to ze szczupłości zasobów rodzimej cebuli dostępnych na rynku hurtowym. producenci skłonni są sprzedawać przede wszystkim towar, który nie może trafić do magazynów (głównie ze względów jakościowych). Ze sprzedażą cebuli, którą można by długo przechowywać wyraźnie się wstrzymują.

Sytuacji, póki co w każdym razie, nie zmienił import. Przynajmniej nie zmienił na większą skalę. Cebula potaniała na Broniszach. Tu, w dużym hurcie ceny sięgały już 18,00 zł/worek 15 kg. Sytuację wykorzystali importerzy sprowadzając cebulę z Rumunii. Sprzedawana jest ona po 13,00 zł/worek 15 kg, co zbiło ceny cebuli polskiej na 15,00 zł/worek. Jednak, przynajmniej na razie jest to spadek lokalny, nie ogólnokrajowy.

I raczej nie ma się co spodziewać dużych spadków cen polskiej cebuli, nawet przy dalszej aktywizacji importu. Bo trzeba pamiętać, iż prócz importu, równolegle rosnąć powinien eksport. Ukraina już kupuje sporo cebuli w Polsce. W tyle na długo nie pozostaje Rosja.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE