Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Przegląd rynku cebuli

W ubiegłym tygodniu głównym tematem dyskusji na rynku cebuli było prawidłowe określenie trendów cenowych. Podaż złej jakości cebuli na rynku ukraińskim gwałtownie wzrosła, co negatywnie wpłynęło na dodatnią dynamikę sprzedaży w segmencie niskich cen, gdzie ceny w konsekwencji spadły.

Jednocześnie wielu uczestników rynku nie uznało tej taniej oferty za spełniającą minimalne nawet standardy jakości, zwracając uwagę, że ceny cebuli wysokiej jakości nie tylko nie spadły, ale nawet wzrosły. Produkty, które zostały sprzedane po minimalnych cenach, według specjalistów rynkowych, nie nadawały się do przetwarzania.

Ogólnie rzecz biorąc, według szacunków EastFruit, średnia cena za standardową jakość cebuli w drugim tygodniu grudnia wzrosła na Ukrainie o 4 procent i osiągnęła rekordowy w tym sezonie pułap 43 centów za kg.

To pozwoliło Ukrainie po raz kolejny wyprzedzić Polskę w swoistym wyścigu cen cebuli, ponieważ ceny hurtowe cebuli w Polsce spadły w omawianym okresie o 6 procent do 42 centów za kg średnio. Uczestnicy rynku uważają, że przetwórcy zmniejszyli zakupy cebuli ze względu na rosnące ceny.

Ze względu na szybki wzrost cen cebuli na Ukrainie wzrosła tam podaż cebuli z Azji Środkowej. Coraz częściej pojawiają się propozycje sprowadzania cebuli z Tadżykistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu na Ukrainę z cenami od 32 do 35 centów amerykańskich za kg (wliczając wszystkie koszty. Sytuacja ta może mieć, w niedalekiej przyszłości, poważny wpływ na rynek cebuli, bo może doprowadzić do sytuacji, gdy sprzedaż wysokiej jakości cebuli ukraińskiej nie będzie realizowana, a rynek będzie wykorzystywał w głównej mierze towar importowany. Po części już się tak dzieje. W związku z tym, jeśli na początku sezonu zapasy cebuli były niższe niż zwykle, teraz już w przybliżeniu odpowiadają średnim wskaźnikom długoterminowym, co oznacza, że ​​zagrożenie niższymi cenami w drugiej połowie sezonu staje się bardziej realne.

W świetle powyższego bardzo interesujące jest odnotowanie spadku średnich cen hurtowych cebuli w Tadżykistanie, gdzie znów można kupić cebulę od rolników za 9 - 11 centów amerykańskich. Jakość cebuli tadżyckiej jest bardzo wysoka. W ciągu omawianego okresu tutejsza cebula potaniała średnio o 5 – 6 procent.

Cebula w Tadżykistanie staje się tańsza częściowo dlatego, że nie ma popytu na nią z rynku rosyjskiego. W Rosji Jest bowiem wciąż wystarczająco dużo cebuli rodzimej. Dlatego od prawie miesiąca ceny hurtowe cebuli w Rosji pozostają stabilne i są dwa razy niższe niż na Ukrainie i w Polsce.

Warto zauważyć, że Rosja obecnie aktywnie eksportuje cebulę do Mołdawii, gdzie jej ceny również są dość wysokie. Dostarczając mołdawskie jabłka do Rosji, ładowanie transportu powrotnego cebulą i innymi warzywami jest bardzo opłacalnym biznesem, ponieważ pozwala obniżyć koszty wysyłki, a różnica w cenie pozwala importerowi zarobić dobre pieniądze. W ubiegłym tygodniu ceny cebuli w Rosji i Mołdawii pozostały bez zmian. Ceny cebuli w Gruzji zaś wzrosły.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE