Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Regionalny rynek cebuli – 3. tydz. br.

Według analityków projektu EastFruit najbardziej znaczące zmiany na rynku cebuli w minionym tygodniu odnotowano w Gruzji, gdzie ceny tego warzywa znacznie spadły. W innych krajach objętych regularnym monitorowaniem projektu sytuacja niewiele się zmieniła, z wyjątkiem niewielkiej dynamiki cen w Azji Środkowej.

Po krótkoterminowym wzroście w tygodniu wcześniejszym, ceny cebuli w Gruzji ponownie spadły do średnio 28 centów za kg z powodu przywrócenia sytuacji z podażą importowanych produktów na lokalnym rynku. Warto zauważyć, że Kazachstan, Kirgistan i Azerbejdżan są głównymi dostawcami cebuli do Gruzji, a ceny w maksimum przedziału sięgają 38 centów za kg. W omawianym tygodniu to Mołdawia była liderem cen cebuli, a sytuacja w tym kraju pozostawała stosunkowo stabilna, zaś cebula krajowa były nadal oferowane średnio po 29 centów za kg.

Sytuacja na rynku cebuli w Polsce niewiele się zmieniła, zaś przedział cenowy na produkty lokalne utrzymał się na poziomie z poprzedniego tygodnia (26-29 centów za kg). Z kolei polscy importerzy praktycznie nie zmienili cen cebuli sprowadzanej w Holandii: 32–37 centów za kg.

Podobnie nie odnotowano istotnych zmian na rynkach Białorusi, Ukrainy i Rosji. Na Białorusi cebulę nadal można było kupić za 19-28 centów za kg, na Ukrainie zakres, jak poprzednio, był nieco węższy (21-25 centów za kg), a rosyjscy rolnicy oferowali swoje produkty za 15-24 centów za kg.

Jeśli chodzi o kraje Azji Środkowej, sytuacja tutaj okazała się niejednoznaczna, chociaż zmiany cen były nieznaczne. W Tadżykistanie cebula potaniała nieco do 18-20 centów za kg, a w Uzbekistanie wręcz przeciwnie, ceny wzrosły do ​​15-19 centów za kg. Niemniej jednak ogólnie rzecz biorąc, te dwa kraje pozostają jedynymi krajami, w których ceny cebuli wykazują dodatnią dynamikę od drugiej połowy jesieni. Od początku listopada 2019 roku cena cebuli w Uzbekistanie wzrosła dwukrotnie, a w Tadżykistanie o 1,9 razy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE