Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Regionalny rynek cebuli – 36. tydz. br.

Według EastFruit, głównym wydarzeniem na rynku cebuli w minionym tygodniu był spadek cen w Rosji i na Ukrainie. Jednocześnie na ostatnich miejscach ceny zrównały się z poziomem rynku tadżyckiego, na którym cebula nieznacznie podrożała w ciągu tygodnia. Ceny wzrosły również w Gruzji, podczas gdy w innych krajach regularnie monitorowanych przez projektu rynek cebuli do tej pory pozostawał stabilny.

Na Ukrainie ceny cebuli spadały przez cały tydzień. Miejscowi rolnicy spieszyli się z zakończeniem sprzedaży produktów średnio późnych odmian, które nie nadawały się do długotrwałego przechowywania. Popyt na tego typu produkty na rynku ukraińskim był niewielki, w efekcie czego na koniec okresu sprawozdawczego oferowano je już od 0,10 USD/kg. Tymczasem sprzedaż późnych odmian cebuli nadal była nieaktywna, a ceny w tym przypadku sięgały 0,14 USD/kg. Dla porównania, spośród wszystkich monitorowanych krajów EastFruit, cebulę nieco tańszą niż na Ukrainie oferowano tylko w Tadżykistanie. Tutaj ceny nieznacznie wzrosły na tle aktywnego eksportu produktów do Afganistanu, osiągając 0,08-0,11 USD/kg.

Ceny cebuli na rynku rosyjskim również spadły w omawianym tygodniu. W Federacji Rosyjskiej producenci, podobnie jak na Ukrainie, wprowadzili na rynek tylko kilka partii późnych odmian. W efekcie na rynku większość dostaw stanowiła nadal cebula nie nadająca się do długotrwałego przechowywania, której jakość zresztą często budziła krytykę kupujących. W ciągu zaledwie tygodnia cebula ta w Rosji straciła na cenie średnio o około 25 procent, a ostateczny zakres również spadł do krytycznie niskich poziomów 0,11-0,16 USD/kg.

Z kolei w Gruzji ceny cebuli wzrosły nieznacznie do 0,18-0,29 USD/kg, podczas gdy w pozostałych krajach w większości pozostały na poziomie z poprzedniego tygodnia. I tak w Mołdawii nadal można było kupić cebulę po 0,18–0,24 USD/kg, podczas gdy na Białorusi odnotowano niewielki wzrost tylko w maksymalnym przedziale (0,19–0,23 USD/kg). Najdroższą cebulę nadal oferowano w Polsce: tutaj ceny wahały się od 0,19 do 0,29 USD/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE