Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Rosja – drożej za cebulę

Według analityków projektu EastFruit cebula na rynku rosyjskim drożeje od początku tego tygodnia. Głównym powodem wzrostu cen było to, że większość dobrej jakości cebuli jest przeznaczana przez rolników do przechowywania, a do sprzedaży trafia jej obecnie bardzo mało.

Rolnicy rosyjscy z głównych regionów produkcji oferują cebulę na sprzedaż w cenach 8-15 rubli/kg, czyli 0,12-0,23 USD/kg (0,49-0,92 zł/kg), to jest średnio o 10 procent drożej niż tydzień wcześniej. Eksperci uważają, że przyczyną tego trendu cenowego jest wzrost popytu na cebulę ze strony firm hurtowych, które aktywnie kupują ją do dalszego przechowywania.

Jednocześnie eksperci branżowi uważają, że nie ma jeszcze fundamentalnych powodów do wzrostu cen cebuli w Rosji i uważają, że szum zgłaszany przez producentów jest sztuczny. Analitycy rynkowi tłumaczą swoją opinię tym, że podaż cebuli jest obecnie dość wysoka, ponieważ we wszystkich regionach kraju trwają masowe zbiory. Jednocześnie jednak niektóre gospodarstwa celowo ograniczają sprzedaż, wysyłając wszystkie zebrane wolumeny do magazynów w oczekiwaniu na możliwość podniesienia cen.

Warto zauważyć, że w tej chwili cena cebuli w Rosji jest już średnio o 10 procent droższa niż w połowie września 2018 roku. Jednocześnie wielu właścicieli wysokiej jakości cebuli woli powstrzymać się od sprzedaży, w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen, podczas gdy eksperci są przeciwnego zdania, przypominając, że zbiory cebuli wciąż trwają, a jej oferta na rynku do połowy października pozostanie dość wysoka.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw, Rosja
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE