Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ukraina – drożej za warzywa i owoce świeże

2013-09-10 15:00

Jak podaje portal fruit-inform.com indeks cen świeżych warzyw i owoców na ukraińskim rynku hurtowym gwałtownie wzrósł w minionym tygodniu. W okresie od 31 sierpnia do 6 września indeks cen świeżych warzyw i owoców publikowany przez „APK-Inform: warzywa i owoce” wzrósł aż o 15 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. W tygodniu wcześniejszym indeks ten obniżył się o 0,8 proc. Ponadto na początku września ceny warzyw i owoców na Ukrainie były średnio o jedną trzecią wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Gwałtowny wzrost cen jaki odnotowano w zeszłym tygodniu obejmował segment tradycyjnych warzyw i ziemniaków. Drożały również pomidory gruntowe. W głównej mierze wzrost cen spowodowany był przez pogorszenie pogody (opady deszczu), które utrudniło i spowolniło zbiory.

W tym samym czasie ceny owoców na ukraińskim rynku hurtowym tylko nieznacznie zmieniły się w relacji tydzień do tygodnia. Wyjątkiem były winogrona, których ceny spadały ze względu na znaczący wzrost importu tych owoców z Turcji.

Cebula, ze wzrostem cen aż o 44 proc., nieoczekiwanie stała się najdroższym spośród tradycyjnych warzyw (kapusta biała, marchew, buraki, cebula, ziemniaki). Najniższe wzrosty cen notowano zaś w segmencie białej kapusty. Mimo to i ona znacznie zdrożała w omawianym okresie. Wzrost cen w ukraińskim hurcie doprowadził do natychmiastowego i niemal całkowitego zastopowania eksportu warzyw do Rosji, jako że ceny na Ukrainie znalazły się na poziomie wyższym niż te na rynku rosyjskim.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE