Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Dynamiczna sytuacja na rynku ziemniaków

2019-04-17 19:04

Na krajowym rynku ziemniaków pada kolejny rekord cenowy. Ziemniaki ze zbioru 2018 są już tak drogie, że nawet trudno obecną sytuację porównywać z poprzednimi latami. Zapasy ziemniaków są na wyczerpaniu w Polsce i w Europie. Nie ma skąd uzupełniać tego deficytu, stąd obecne „szalone” ceny.

Zmieniały się one w ostatnich dniach tak dynamicznie i w hurcie zaszły już tak wysoko, że stało się to zauważalne w detalu. Konsumenci zaczęli zauważać, że z ziemniakami jest najwyraźniej coś nie tak, bo w marketach cena siatki 2 kg przebiły poziom 6 zł. W przeliczeniu na kilogramy takie krajowe myte i pakowane ziemniaki są droższe od importowanych „młodych” ziemniaków z Egiptu czy Maroka.

Stwierdzenie, że nie ma skąd w Europie importować „starych” ziemniaków jest nie do końca precyzyjne. Otóż pojawił się na naszym rynku import z Holandii. Ziemniaki te w hurcie oferowane są po 2,00 zł/kg, ale to odmiana Bintje- towar, na który nie ma wielu chętnych w kraju pochodzenie, nawet mimo ogromnej luki podażowej. Polskie ziemniaki odmian żółtych mają obecnie w dużym hurcie ceny 1,33 – 1,67 zł/kg i jest to średnio aż o 55 procent drożej niż na początku zeszłego miesiąca. O porównaniu z cenami sprzed roku nawet nie ma co mówić, to po prostu przepaść. Obecne ceny są pięciokrotnie wyższe niż wtedy.

Wiele się więc dzieje w handlu ziemniakami, ale i w uprawie ziemniaków wczesnych mamy sytuację jak u Hitchcocka. Z jednej strony rolnicy chcieliby jak najwcześniej zacząć zbiór, aby choć z pierwszymi partiami trafić w wysokie ceny. Z drugiej mieliśmy w bieżącym tygodniu dwie noce poważnych przymrozków. Temperatury spadały poniżej -3 st. C między innymi na Mazowszu, w województwie łódzkim, wielkopolskim, świętokrzyskim i małopolskim. Miejscami przy gruncie było -7 st. C i tam ucierpiały nie tylko uprawy pod folią, ale i te pod włókniną. Na pewno negatywnie odbije się to na plonie najwcześniejszych odmian, a to powinno przełożyć się na ceny.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE