Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Francja – sytuacja na rynku ziemniaków

Francuski rynek ziemniaków do przetwórstwa pozostanie spokojny. Wczesne ziemniaki objęte kontraktami stanowią większość przetwarzanych ilości, pozostawiając bardzo mało miejsca na towar z otwartego rynku. Zdarza się okazjonalne zapotrzebowanie na eksport do Włoch i niekiedy eksport do Europy Wschodniej. Na rynku krajowym popyt jest raczej aktywny, gdyż kończą się  wakacje i zaczyna się rok szkolny.

Na polach rozpoczął się zbiór w rejonach w Beauce i Szampanii, gdzie oferta z nowych zbiorów jest poszukiwana. Zbiory rozpoczynają się też w Nord-Pas-de-Calais. Prognozy wskazują na wartości w pobliżu średniej plonów z ostatnich 5 lat, ale epizody suszy w okresie letnim będą miały z pewnością wpływ na plony. Ostatnie deszcze przyniosą korzyści dla zbiorów. Dojrzewanie się na niektórych polach wydaje się jeszcze we wczesnej fazie i pozostaje kwestia jakości, szczególnie w obszarach nienawadnianych.

Plony są niższe niż średnia wieloletnia (źródło: Izba Rolnicza N/P-de-C przez VTA): z próby 20 pól Bintje, Fontane i Challenger (w tym 7 nawadnianych) pobranych w tygodniu 34 pokazało średnią wydajność 37,7 ton/ha, w porównaniu do wieloletniej średniej wynoszącej 40,4 ton  ha. Rozstrzał wielkości plonów jest ogromny: od 26 do 66 ton/ha).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE