Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Przedwynikowy szacunek zbioru ziemniaków

Przypomnijmy, że pierwszy „wstępny szacunek” został opublikowany w lipcu i był oparty na danych czerwcowych. W przypadku ziemniaków był on bardzo ogólnikowy i ograniczał się do jednej informacji liczbowej, że areał upraw ziemniaka w 2020 roku oszacowano na nieco ponad 0,3 mln ha, a więc na poziomie podobnym do tego z roku 2019.

Nie ma w tym nic dziwnego, jako że czerwiec to bardzo wczesny etap sezonu i trudno coś wtedy orzekać o plonach i zbiorach. Początek sezonu wegetacyjnego w bieżącym roku upłynął pod znakiem niekorzystnych warunków agrometeorologicznych. Warunki te poprawiły się w czerwcu, ale eksperci GUS wskazują, że w okresie letnim w Polsce występowała duża nierównomierność w rozłożeniu opadów, co miało wpływ na plonowanie ziemniaków. Wydajność tych upraw będzie zróżnicowana nawet w skali lokalnej, a nie tylko regionalnej.

Eksperci GUS podtrzymali oszacowanie areału uprawy ziemniaków na nieco ponad 0,3 mln ha. Ocenili, że plony ziemniaków wyniosą średnio 249 dt/ha. W 2019 roku było to 214 dt/ha, a więc mamy tu wzrost o 16,4 procent. Zbiory ziemniaków w 2020 roku szacuje się na około 8,9 mln ton wobec produkcji na poziomie 6,6 mln ton rok wcześniej, co daje wzrost o 34,8 procent.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE