Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 37. tydz. br.

Ziemniaki

Według analityków portalu EastFruit ze wszystkich krajów objętych regularnym monitorowaniem projektu ceny ziemniaków spadły tylko w Federacji Rosyjskiej, szczególnie w dolnej granicy przedziału cenowego. W omawianym tygodniu zakres cen ziemniaków w Rosji wyniósł 11–23 centów za kg.

Jednocześnie ukraińskim rolnikom udało się utrzymać swoje ceny na rekordowym poziomie w stosunku do co najmniej pięciu ostatnich lat. Jest to pułap 28–40 centów za kg. Ponadto do tej pory ceny ziemniaków na Ukrainie pozostają najwyższe nie tylko w Europie, ale w całej Eurazji. Ceny ziemniaków w Polsce pozostały praktycznie bez zmian, gdzie pod koniec tygodnia produkty te były oferowane w cenie 25-34 centów za kg.

Przeciwnie w Mołdawii, gdzie ziemniaki zdrożały o 11-12 procent, a ceny osiągnęły maksymalne limity 31 centów za kg, a według ekspertów lokalnego rynku istniały wszystkie warunki konieczne do dalszego wzrostu w tym miesiącu.

Ceny ziemniaków również wzrosły w krajach Azji Środkowej, gdzie pod koniec tygodnia odnotowano następujące wskaźniki: 21–26 centów za kg w Tadżykistanie i 23–30 centów za kg w Uzbekistanie.

Marchew

Prócz cen ziemniaków na rynku rosyjskim spadały także ceny marchwi, w wyniku czego pod koniec omawianego tygodnia w Rosji oferowano najtańszą marchew ze wszystkich krajów objętych regularnym monitorowaniem projektu: 12-23 centów za kg.

Nieco droższe było to warzywo na Białorusi (14–24 centów za kg) i na Ukrainie (16–22 centów za kg). O ile na Białorusi była to ta sama cena co tydzień wcześniej, to na rynku ukraińskim marchew zdrożała średnio o kilka centów za kg.

Tymczasem w Uzbekistanie lokalni producenci byli zmuszeni obniżyć ceny swojej marchwi do 16–23 centów za kg. Co ważniejsze, cena marchwi spadła w Polsce, gdzie na koniec tygodnia wynosiła ona 18–28 centów za kg.

Przeciwnie, w Mołdawii i Tadżykistanie, gdzie ceny wzrosły, osiągając odpowiednio 23–28 centów za kg i 24–29 centów za kg. Najwyższą cenę za marchew (średnio 30 centów za kg), jak poprzednio, żądali sprzedawcy w Gruzji.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE