Ziemniaki w kopcach znacznie ucierpiały od mrozu
Ostre mrozy, przy braku śniegu doprowadziły do przemarznięcia znacznej części ziemniaków w kopcach. Z informacji od producentów wynika, ze zniszczeniu mogło ulec ponad 30 proc. przechowywanych w ten sposób ziemniaków.
Jak to wpłynie na rynek i ceny? Trudno to przewidzieć. Z jednej strony spadek podaży ziemniaków powinien być czynnikiem powodującym wzrost cen. Jednak ziemniaki przechowuje się nie tylko w kopcach. Te z przechowalni i chłodni nadają się do sprzedaży, a jest ich dużo. Przy tak niskim popycie, jak obecnie ubytek nawet sporej części ziemniaków może nie mieć znaczącego wpływu na ceny.
Trzeba brać jednak pod uwagę i to, że mróz wyrządził szkody nie tylko w Polsce. Ziemniaki ucierpiały zapewne i na wschodzie, a to oznacza możliwość wzrostu tamtejszego popytu na import. W Austrii już odnotowano takie sygnały, choć ceny tam pozostały stabilne. Zdrożały natomiast ziemniaki w Holandii. Tamtejsi eksporterzy podwyższyli ceny o 0,50 euro na worku do 2,50 euro/25 kg.
Ze względu na wysoką podaż i ograniczony popyt ceny ziemniaków w Polsce pozostają na razie dość stabilne. Najczęściej jest to 0,20 – 0,30 zł/kg. Czy w najbliższych tygodniach to się zmieni? Zobaczymy. Często na rynku dużą rolę odgrywają oczekiwania i emocje. Jeśli rynek zacznie wierzyć w podwyżki, to cena może nieco wzrosnąć.
Zobacz więcej: Ziemniaki?preview=1
Rynek ziemniaków w Austrii i Niemczech
Produkcja ziemniaków w Rosji
czytaj dalej