Holandia – marchew będzie tanieć
Wysokie ceny marchwi nie utrzymają się trwać w tym tygodniu, uważają holenderscy eksperci. Podaż rośnie, popyt spada, a różne rynki zagraniczne rozpoczynają własne zbiory. Jakie ma to konsekwencje dla notowań marchwi (na DCA)?
Popyt na marchew znacznie spadł w minionym tygodniu, podczas gdy podaż wzrosła. Stwarza to nierównowagę na rynku, a tym samym buduje presję na niższe ceny. Niemniej jednak, zdaniem różnych handlowców, nie jest to zaskakujące o tej porze roku. W końcu rynek od początku notował bardzo wysokie ceny. Według nich na horyzoncie była redukcja. Jedyne pytanie brzmiało: kiedy zaczyna się droga w dół?
Sprzedaż jest trudna
Nawiasem mówiąc, rynek marchwi jest prawie zawsze w bardziej negatywnym nastroju w okresie od połowy sierpnia do początku września. Nie tylko dlatego, że wakacje dobiegły końca, ale także dlatego, że w tym okresie sprzedaż jest często nieco trudniejsza. Dzieje się tak częściowo dlatego, że wiele zagranicznych destynacji jest mniej zainteresowanych holenderską marchewką, ponieważ ich własne zbiory są sprzedawane. Z drugiej strony handlowcy informują, że popyt z Afryki nie ustaje.
Sucha pogoda również odgrywa rolę w sprzedaży. Jakość marchwi musi być na tyle dobra, aby pozostawała w pojemniku przez około 14 dni. To działa w przypadku wielu holenderskich marchwi, ale na północy Niemiec i Belgii (gdzie susza jest obecnie bardzo dużym problemem) jest to poważne wyzwanie.
Spadają ceny w notowaniach DCA
W wyniku zwiększonej podaży, niższego popytu i trudniejszej sprzedaży notowania DCA zarówno dla marchwi B, jak i marchwi C spadają. Cena marchwi B wynosi średnio 27,50 euro za 100 kg, a ceny wahają się od 23 do 32 euro. To spadek o nie mniej niż 4,50 euro na 100 kilogramów. Cena marchwi C spadła o 1 euro do średnio 27 euro za 100 kilogramów (przy przedziale cenowym od 24 do 30 euro). Handlowcy spodziewają się, że w nadchodzących tygodniach cena spadnie jeszcze bardziej ze względu na spodziewany wzrost podaży.
Zobacz więcej: Marchew