Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cukinia tym razem tanieje

2020-02-05 09:00

Przez pierwsze trzy tygodnie nowego roku hurtowe ceny cukinii parły w górę z bardzo dużą dynamiką. W okresie tym cena średnia w handlu hurtowym na większą skalę wzrosła z 4,50 zł/kg do 11,00 zł/kg, czyli o 144 procent. Zwyżka cen cukinii była fragmentem szerszego zjawiska, jako że w tym czasie tak samo dynamicznie rosły ceny innych warzyw sprowadzanych z Hiszpanii.

Było to konsekwencją zimnej i pochmurnej pogody, która spowolniła wegetację warzyw, a tym samym wpłynęła na spadek bieżących zbiorów. Prócz cukinii drożały bakłażany, ogórki, kalafiory, sałata czy papryka (ta ostatnia mniej). Na aukcjach hurtowych w hiszpańskim regionie Almeria w Andaluzji ceny cukinii doszły 21 stycznia do poziomu 2 euro/kg.

Po tej dacie sytuacja się zmieniła. Poprawa pogody przyspieszyła dojrzewanie warzyw i ich bieżąca podaż zaczęła rosnąć, co z kolei odmieniło kierunek zmian cenowych. W Almerii od wspomnianego 21 stycznia średnia cena aukcyjna cukinii spadła do 0,50 euro/kg. Na polskim rynku hurtowym trend zniżkowy zaktywizował się w końcówce stycznia. Cena średnia spadła do 7,75 zł/kg, a więc o 29,5 procent. Obecnie ceny to 7,00-8,50 zł/kg. Spadek jest wyraźny, ale do poziomów sprzed ostatniej zwyżki jeszcze trochę zostało. W zeszłym sezonie cena średnia importowanej z Hiszpanii cukinii spadła w lutym do 4,25 zł/kg, a jak będzie w tym sezonie?

Słowa kluczowe: cukinia, ceny cukinii, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE