Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Koniec sezonu krajowej cukinii

2020-10-20 08:00

Polska cukinia znika właśnie z krajowego rynku warzyw. Dostępna jest jeszcze w małych ilościach na rynku świeżym, ale jej ceny bardzo wzrosły w ostatnich dniach – nawet około 120 procent. Powodów jest kilka.

Po pierwsze szybki spadek jej podaży spowodowany pogorszeniem pogody, po drugie wysokie ceny importu. Teraz oferty importowanej cukinii są wystawiane z cenami na poziomie 8,00-10,00 zł/kg, mimo że pierwsze partie tego warzywa sprzedawano kilka dni temu po 6,00-8,00 zł/kg. I nic dziwnego, skoro w Hiszpanii na aukcjach hurtowych ceny cukinii wzrosły w ostatnich tygodniach z 0,54 euro/kg do 2,06 euro/kg. przypomnijmy, że rok temu cukinię importowaną oferowano po 3,50-3,80 zł/kg średnio.

W dużym hurcie handel krajową cukinią już się zakończył. Również skupy zakończyły swą aktywność w tym zakresie. Można się więc pokusić o wstępną ocenę tego kończącego się sezonu. Ze względów pogodowych jego start był nieco opóźniony. Zimna wiosna opóźniła wegetację. Miało to też wpływ na ceny – utrzymywały się one na wysokim poziomie dłużej niż zazwyczaj. Wyraźny trend zniżkowy zaczął się bowiem dopiero około 25 września.

Za to trend ten okazał się silniejszy niż w zeszłym roku. Szczyt sezonu (w sierpniu, a więc tez opóźniony) przyniósł bowiem minimum ceny średniej w wysokości 1,40 zł/kg, wobec 1,70 zł/kg rok temu. Szybciej niż w „normalnych” latach zaczęła się też druga faza sezonu. trend zwyżkowy związany z malejącą podażą pojawił się już w sierpniu. W połowie września zaś średnia cena sprzedażowa ustabilizowała się na pułapie 3,10 zł/kg. Warto jednak zauważyć, iż ten sam poziom rok temu cukinia osiągnęła pod koniec września. Końcówka tegorocznego sezonu była za to dłuższa niż ta w 2019 roku, Przy czym ceny sięgnęły wyżej niż wówczas. Wtedy średnia na koniec handlu w dużym hurcie (ostatnie nasze notowanie 10.10.2019) to było 3,30 zł/kg. teraz sezon kończył się z cenami 3,00-4,50 zł/kg, a więc średnią 3,75 zł/kg.

Słowa kluczowe: cukinia, ceny cukinii, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE