Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Fasolka szparagowa taniej, ale niewiele

2019-07-29 16:55

Ostatni tydzień na hurtowym rynku fasolki szparagowej upływał pod znakiem dynamicznych spadków cen. W ciągu tych kilku dni średnia cena w dużym hurcie spadła o ponad połowę. Ale czy to znaczy, że wreszcie fasolka szparagowa jest tania, jak oczekują tego konsumenci? Wszak w tej fazie sezonu powinniśmy mieć szczyt podaży i najniższe ceny.

Bynajmniej. Fasolka potaniała, ale nie znaczy to, że jest tania. Jej ceny w dużym hurcie znalazły się w przedziale 5,00 – 7,00 zł/kg, co daje średnią 6,00 zł/kg, a to wciąż nie tylko dużo więcej niż w tym samym okresie rok temu (wówczas średnia wynosiła 4,50 zł/kg), ale też więcej niż minimum z końca czerwca tego roku, gdy średnia spadła do poziomu 5,00 zł/kg.

Upał i brak opadów fatalnie odbiły się na plonach fasolki szparagowej z otwartego gruntu. A to zawsze jej obfitość prowadziła do zasadniczego spadku cen w szczycie sezonu. W tym roku są plantacje, gdzie wydajność jest na poziomie zaledwie 3 ton z hektara. To katastrofalny poziom. Oznacza drożyznę w handlu na rynek świeży i duże problemy tych przetwórców, którzy będą próbowali skupować fasolkę przemysłową.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE