Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Kiedy zdrożeje kapusta pekińska

2012-10-22 08:17

Podaż kapusty pekińskiej rośnie, a popyt wciąż pozostaje mizerny. Za kapustę pekińską w skupach płaci się 0,50 – 0,70 zł/kg. Ceny sprzedażowe (w kartonie i na palecie) nie przekraczają 1,10 zł/kg. I wygląda na to, że taka sytuacja prędki się nie zmieni.

Podobnie, jak przed rokiem ceny najprawdopodobniej pozostaną niskie aż do końcówki grudnia. Zbiór kapusty pekińskiej zapowiada się na dość duży i potrzeba będzie sporo czasu (zapewne do okolic Bożego Narodzenia) na to, żeby z rynku zeszła kapusta, dla której nie starczy miejsca w chłodniach, i którą producenci będą chcieli szybko sprzedawać. Ponieważ nie ma widoków na wzrost eksportu w tym czasie, ta względna nadpodaż oznacza niskie ceny.

Przed rokiem popyt na „pekinkę” do eksportu zaczął rosnąć tuż przed Bożym Narodzeniem, ale na zauważalny wzrost cen trzeba było poczekać do połowy stycznie. Wtedy cena sprzedażowa osiągnęła średni poziom 1,30 zł/kg. Wszystko wskazuje na to, że końcówka tego roku i początek przyszłego będą miały analogiczny przebieg. Oczywiście trzeba pamiętać o ogromnej wadze czynnika pogodowego. Jeśli, na przykład przyszły by nagłe i dość duże mrozy, to sytuacja zmieni się diametralnie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE