Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Na Broniszach wciąż słabo, a może być gorzej

2013-01-28 15:40

Ostatni tydzień nie przyniósł poprawy w handlu warzywami na Broniszach. Problemem, już od wielu tygodni, jest słaby popyt. Przede wszystkim na warzywa krajowe, ale ostatnio zastój dotknął też segmentu warzyw importowanych.

Ceny głównych krajowych warzyw pozostają w zasadzie stabilne i co gorsza, relatywnie niskie. Ceny importu zachowywały się w ostatnich dwóch miesiącach dużo bardziej aktywnie, jednak styczeń przyniósł spadek tych cen skorelowany ze spadkiem popytu na zagraniczne warzywa.

Sytuacja nie poprawiła się nawet gdy pogorszyła się pogoda. Większy mróz i obfite opady śniegu oznaczają spadek podaży warzyw na giełdzie (przede wszystkim na placu, ale i w halach). A mniejsza dostępność towaru powinna skutkować wyższymi cenami. Nic takiego się nie stało.

A może być jeszcze gorzej. Synoptycy zapowiadają odwilż. Zresztą w poniedziałek już było cieplej niż w ciągu minionego tygodnia. Jeśli zrobi się cieplej i zniknie śnieg, to podaż krajowych warzyw znów powinna wzrosnąć. Co wtedy z cenami, jeśli popyt jest wciąż tak mizerny? Nadzieja w tym, że wraz z poprawą pogody ruch zrobi się też na lokalnych targowiskach i bazarach, co wpłynie na poprawę zapotrzebowania na warzywa. Może też więcej znów zaczną kupować importerzy z Kaliningradu?

Jeśli chodzi o ceny, to w minionym tygodniu, w segmencie warzyw krajowych było dość spokojnie. Wyjątkiem były drożejące pory – cena tych dobrej jakości wzrosła do 3,50 zł/kg. Sprzyjały temu dość wysokie ceny belgijskiego importu – powyżej 4,50 zł/kg. Drugim krajowym warzywem, które drożało była kapusta pekińska. Na Broniszach jej cena wzrosła na 1,50 – 2,00 zł/kg.

Jeśli chodzi o import, to ceny wielu warzyw pozostawały, w ostatnich dniach w trendzie spadkowym. Wynikało to nie tyle z faktu, że warzywa te taniały w krajach, gdzie się je produkuje, ale z tego, że popyt na nie był niski. Wielu importerów musiało robić „promocje” na towar zalegający w magazynie. I tak ceny ogórków szklarniowych są obecnie na poziomie 30,00 zł/4,5 kg, ale można je kupić już od 25,00 zł. Podobnie pomidory –generalnie te Hiszpańskie mają ceny 36,00 – 40,00 zł/karton 6 kg, ale jest i towar po 24,00 zł/karton.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE