Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ceny kapusty białej w górę

2020-03-19 09:00

Biała kapusta znalazła się wśród warzyw, które drożały w okresie ostatniego tygodnia. Oprócz niej fala zwyżkowa objęła cebulę i warzywa korzeniowe. Trend ten został wywołany skokowym wzrostem popytu na rynku detalicznym. Ten zaś był konsekwencją niepokoju, jaki wśród konsumentów spowodowało rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

W Polsce to rozprzestrzenianie nie przybrało rozmiarów oglądanych we Włoszech, lub nawet w Hiszpanii czy w Niemczech, a więc i skala aktywności zakupowej polskich konsumentów była mniejsza. Nie mniej popyt na tyle się zwiększył, że wystarczył do wyraźnego wzrostu cen. Także w dużym hurcie.

Ceny sprzedażowe białej kapusty w dużym hurcie wzrosły w ostatnim tygodniu średnio o 60 procent i są teraz na poziomie 0,70-0,90 zł/kg. W mniejszym hurcie przekroczyły poziom złotówki za kilogram. Jednak już widać, że „gorączka” zakupów ustała. Po pierwsze ludzie zrobili zapasy i na razie nie kupują, po drugie przekonali się, że towaru nie brakuje. A to oznacza, że raczej nie należy oczekiwać dalszych gwałtownych zwyżek cen kapusty. Raczej może dojść do korekt w dół.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE