Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Kapusta biała bez poprawy

2020-08-26 13:00

Sezon 2020/2021, jeśli chodzi o kapustę białą, jest dramatycznie odmienny od zeszłorocznego. Wtedy ceny dynamicznie rosły pchane w górę pogłębiającą się luka podażową. Teraz kapusty białej jest, najdelikatniej mówiąc, pod dostatkiem. A ceny? W hurcie są najniższe od lat.

Obecnie ceny białej kapusty w dużym hurcie to 0,30-0,46 zł/kg. Jak widać na wykresie poniżej, jest niemal tak źle jak w sezonie 2016/2017. I to w okresie, gdy jeszcze nie zaczął się główny zbiór. A przecież jesienią, gdy trwają zbiory późnych odmian, najczęściej ceny jeszcze spadają. Tak było jesienią 2016 roku właśnie.

Czy czeka nas powtórka z tamtego scenariusza? Pewne prawdopodobieństwo takiego rozwoju zdarzeń jest. Ale warto zwrócić uwagę na aspekt ilościowy. W tym roku wstępny szacunek GUS mówił o zbiorach na poziomie 900 tys. ton. To oczywiście zauważalnie więcej niż rok temu, ale różnica nie jest znowu tak duża, bo +7,5 procenta.

Druga sprawa, to czy faktycznie uda się zebrać 900 tys. ton kapusty i w jakiej jakości. Z informacji płynących od producentów wynika, że ogromnym problemem są choroby kapusty, w tym zgnilizna – efekt niekorzystnych warunków pogodowych. Ładnej kapusty może być mniej niż się wydawało w lipcu, gdy zbierano dane do wspomnianego szacunku. Dodajmy jeszcze jedno – na jesieni 2016 roku sytuacja była zła, ale wtedy zbiory były dużo wyższe niż obecnie, nawet jeśli utrzyma się lipcowe oszacowanie.

w2

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE