Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kapusta biała – lepiej niż rok temu

2012-09-10 09:46

Słaby początek sezonu

Choć na starcie sezonu ceny młodej kapusty były na poziomie 4,00 – 4,50 zł/szt., czyli nieco lepszym niż w roku 2011 (3,50 zł/szt.), to jednak kolejne tygodnie maja i czerwca szybko rozwiały nadzieje na to, że może to być sezon dobrych cen. Młoda kapusta taniała błyskawicznie. W drugiej połowie czerwca ceny były już na poziomie 0,70 zł/szt., a w handlu na kilogramy kapustę, w tym okresie, kupowano średnio po 0,35 – 0,40 zł/kg.

Okazało się, że choć ceny nie spadły aż tak, jak w fatalnym sezonie 2011/2012, to i tak nie jest najlepiej. Prognozy mówiły, że zbiory kapusty w sezonie 2012/2013 będą niższe niż rok wcześniej. Główny Urząd Statystyczny ocenił spadek zbiorów (wszystkich kapust) na niecały 1 proc. I faktycznie, w pierwszym okresie sezonu kapusty młodej było mniej niż rok wcześniej, ale i tak na tyle dużo, aby podaż znacznie górowała nad popytem.

Perspektywy były nienajlepsze

W związku z przewidywaniami, że zbiory późniejszych odmian kapusty również będą dość wysokie, perspektywy cenowe na resztę sezonu 2012/2013 nie były najlepsze z punktu widzenia producentów kapusty. prognozy mówiły, iż zbiory, nawet jeśli będą niższe niż w 2011 roku, to różnica będzie niewielka. W lipcu popyt był ograniczony, niewiadomo było, co będzie z eksportem. Ceny spadły wówczas do poziomu 0,30 zł/kg.

Było zatem tak źle, jak przed rokiem. W lipcu 2011 roku ceny również były na poziomie 0,30 – 0,35 zł/kg. A potem kapusta biała jeszcze potaniała. We wrześniu średnia cena była na poziomie już tylko 0,18 zł/kg. Wielu producentów obawiało się powtórki i kolejnego roku tragicznie niskich cen.

Pogoda  - kluczowy czynnik

Jednak w sierpniu coś się zaczęło zmieniać. A kluczowym czynnikiem okazała się pogoda w Europie. Niespotykana od dziesiątków lat susza dotknęła znaczną część kontynentu, zwłaszcza półwysep bałkański i jego okolice. Pogoda, jak to już nieraz bywało, kompletnie zmieniła sytuację rynkową w produkcji rolnej, a zwłaszcza w produkcji warzyw. Nagle okazało się, że w krajach takich, jak Rumunia, Mołdawia, Bułgaria czy kraje byłej Jugosławii braki w podaży warzyw są ogromne.

W Polsce zjawiło się bardzo dużo rumuńskich kupców i pierwszym warzywem, jakie zaczęli kupować była właśnie kapusta biała. Nagle okazało się, że nie trzeba czekać na to, co będzie z popytem na naszą kapustę na rynku rosyjskim. Czy  Rosja zacznie import jeszcze w tym roku, czy dopiero na wiosnę przyszłego.  Okazało się, że jest komu sprzedawać duże ilości kapusty.

Co dalej z białą kapustą

Popyt rumuński najbardziej był widoczny, co oczywiste, na południu kraju. Tam ceny wzrosły dzięki temu do poziomu 0,45 – 0,50 zł/kg. Jednak nasilenie popytu widoczne było również w innych rejonach, a i cen nieco też wzrosły – do 0,40 zł/kg.

Obecnie tempo eksportu kapusty do Rumunii nieco przyhamowało. „Pierwszy głód” został najwyraźniej zaspokojony. Poza tym rumuńscy importerzy zaczęli kupować też inne warzywa. Ten spadek zainteresowania odbił się na popycie głównie w centrum kraju. Na południu Rumuni wciąż kupują dużo kapusty. Widać też aktywność handlowców z Węgier.

Jakie są zatem perspektywy na dalszą część sezonu? Czy koniunktura się utrzyma? Straty, jakie spowodowała susza w uprawach warzyw są już nie do odrobienia w tym sezonie. A to oznacza, że popyt na warzywa utrzyma się na wysokim poziomie. Tym bardziej, że i z Rosji płyną informacje o stratach w zbiorach spowodowanych właśnie suszą. Ponieważ zaś warunki atmosferyczne były generalnie niekorzystne dla upraw warzywniczych w całej Europie, również konkurencja ze strony innych eksporterów będzie ograniczona.

Czy czeka nas zatem powtórka sytuacji sprzed dwóch lat? Czy ceny kapusty białej przekroczą poziom 1,00 zł/kg jeszcze w tym roku? Chyba aż tak drogo nie będzie. Pomimo faktu, że i w naszym kraju susza odcisnęła swoje piętno na wysokości zbiorów, że ucierpiała również kapusta biała, to wielkość jej nasadzeń jest na tyle duża, że i tak zbiory będą dość wysokie. No chyba, że pogoda znów pójdzie w stronę jakiegoś ekstremum i zbiory okażą się niskie.

Póki co kapusty nie brakuje. Co doskonale widać po cenach. Nawet pomimo tak dużych ilości towaru schodzących z polskiego rynku, ceny nie wzrosły więcej niż 0,15 – 0,20 zł/kg. Jednak, jak wspomniano wyżej, popyt na kapustę do eksportu będzie wysoki, co przełoży się na wzrost cen. Może w grudniu nie będzie to 1,10 zł/kg, ale powyżej 0,70 zł/kg już jak najbardziej.

Słowa kluczowe: kapusta biała, ceny kapusty, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE