Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kapusta biała – to jeszcze nie koniec?

2015-04-08 16:00

Na hurtowym rynku białej kapusty jest równie gorąco co przed Wielkanocą, a może nawet bardziej. Dzieje się dużo, choć przede wszystkim po stronie popytowej tego rynku. Od tygodni widać bowiem pogłębiającą się nierównowagę między popytem właśnie, który jest bardzo aktywny, a podażą, która kurczy się w niepokojąco szybkim tempie.

I właśnie ten coraz większy rozdźwięk między zapotrzebowaniem na białą kapustę a jej dostępnością jest sprężyną nakręcającą kolejne odsłony zwyżkowego trendu cenowego. Przed Świętami ceny kapusty w dużym hurcie doszły do poziomu 0,80 – 0,95 zł/kg i zastanawialiśmy się czy dobiją do złotówki.

Okazało się, że pułap 1,00 zł/kg został osiągnięty bez problemu. I choć niektóre skupy jeszcze utrzymały ceny poniżej 0,90 zł/kg, przez co średnia cena rynkowa jest na poziomie 0,98 zł/kg, to maksimum jest już na pułapie 1,10 zł/kg, a przekroczenie złotówki dla ceny średniej to tylko kwestia czasu.

Co więcej wszystko wskazuje na to, że i na takim poziomie ceny kapusty się nie zatrzymają. W najgorszym razie będziemy mieli powtórkę sprzed roku i cenę rzędu 1,30 zł/kg na koniec kwietnia. Niestety niska podaż białej kapusty może oznaczać, że i sezon 2014/2015 skończy się podobnie szybko, jak miało to miejsce przed rokiem. Nie będzie czym handlować. Jednak patrząc na to, co dzieje się z ceną kapusty obecnie, można również spodziewać się, że przed wyczerpaniem zapasów ceny na naszym rynku zdążą sięgnąć 2,00 zł/kg ładnego towaru.

Na rynku rosyjskim widać bowiem cały czas ogromny popyt na białą kapustę. Co prawda w zeszłym tygodniu ceny w Rosji nieco spadły, o czym pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj), ale był to spadek raczej ceny średniej, a poza tym ceny na tamtejszym rynku pozostały generalnie wysokie i wiele wskazuje na to, że znów zaczynają rosnąc. Obecnie w Rosji, w hurcie płaci się za białą kapustę 24,00 – 35,00 rubli/kg (1,65 – 2,04 zł/kg).

Przy takim poziomie cen możliwości dalszej dużej zwyżki na naszym rynku są nieco ograniczone, ale to się może szybko zmienić. Mamy ewidentnie rynek sprzedającego i  to strona podażowa ma większy wpływ na dyktowanie ceny. Kapusta drożeje zresztą nie tylko w Polsce. W Holandii tamtejsi eksporterzy oferują ją obecnie po 6,90 – 7,00 euro/25 kg, czyli 0,28 euro/kg (1,13 zł/kg). Tu negatywnym czynnikiem, z punktu widzenia polskich producentów i eksporterów jest mocna złotówka. Jeszcze stosunkowo niedawno kurs oscylował wokół poziomu 4,20 zł, teraz zniża się do 4,00 zł.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE