Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

O! Jest szansa na lepsze ceny białej kapusty

2017-12-05 08:51

Ceny białej kapusty znalazły się poniżej poziomu zeszłorocznego. Nie jest to dobry znak, ale może jeszcze za wcześnie na popadanie w desperację? Oczywiście nie stanie się to jutro czy pojutrze. Zapewne nawet nie za miesiąc.

problemem jest bowiem relatywnie wysoka podaż białej kapusty przy ograniczonym popycie. W dodatku ważnym czynnikiem zmniejszającym chęci zakupowe potencjalnych zainteresowanych jest problematyczna jakość. Nie są to tylko problemy rynku polskiego. Podobnie jest za naszą wschodnią granicą.

Ale to, co teraz jest źródłem kłopotów, perspektywie może przyczynić się do znaczącej odmiany realiów cenowych. Wiele bowiem wskazuje na to, iż późną zimą i wiosną ładnej kapusty, która dobrze zniosła przechowywanie będzie znacząco mniej. Szczególnie tyczy się to rynku rosyjskiego,. gdzie nawet w lepszych sezonach jest olbrzymi kłopot z przechowywaniem warzyw.

Żeby daleko nie szukać, przypomnijmy sobie sezon poprzedni. Zbiory kapusty w Polsce w 2016 roku były wysokie (niemal tak wysokie jak obecne), podobnie w Rosji. U nas zaowocowało to zejściem ceny średniej w dużym hurcie do pułapu 0,25 zł/kg w styczniu 2017 roku. Widać to na wykresie poniżej.

I było wówczas tanio aż do połowy kwietnia, gdy ceny gwałtownie skoczyły w górę i sezon kończył się ze średnią ceną 0,75 – 0,85 zł/kg. Dlaczego tak się stało? Bo zabrakło kapusty w Rosji i ruszył most logistyczny Polska – Białoruś – Rosja. W Rosji ceny w listopadzie 2016 roku były na poziomie 4,00 – 7,00 rubli/kg (teraz są bardzo podobne 4,00 -10,00 rubli/kg). Jeszcze w kwietniu 2017 roku było to 6,00 – 12,00 rubli, ale w połowie tamtego miesiąca skoczyły one do pułapu 12,00 – 25,00 rubli/kg i nadal rosły. Właśnie ze względu na fakt, że skończyły się zapasy rodzime.

A przecież wówczas kapusta w Rosji była jakościowo o wiele lepsza niż teraz. W bieżącym sezonie problemy jakościowe sygnalizowane są już od wczesnej jesieni. Ceny są niskie, bo na rynku tamtejszym mamy zalew podłego jakościowo towaru. Ale taka kapusta nie przechowa się długo i można oczekiwać wzrostu cen nie w kwietniu, ale znacznie wcześniej. Co daje szanse kapuście polskiej.


 Chcesz mieć pełen dostęp do Pakietu Biznes ? Zobacz ofertę!

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE