Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ukraina – młoda kapusta weszła na rynek

Według danych z codziennego monitorowania projektu APK-Inform: Warzywa i owoce, producenci z Zakarpacia na Ukrainie w tym tygodniu zaczęli wysyłać na rynek pierwszą partię młodej kapusty. Zazwyczaj sezon rozpoczyna się już na początku kwietnia, ale w tym roku zbyt późna wiosna prowadzi do poważnych opóźnień w dojrzałości wczesnej kapusty. Dzisiaj kapusta z ogrzewanych szklarni dopiero zaczyna wchodzić na rynek, ale podaż tych produktów pozostaje dość niewielka.

Obecnie ta wczesna kapusta jest oferowana w małych partiach w cenie 20–27 UAH/kg, czyli 0,74-0,99 USD/kg (3,07-4,14 zł/kg), podczas gdy zainteresowanie zakupami, zdaniem rolników, pozostaje ograniczone. Należy zauważyć, że obecnie wczesna kapusta na Ukrainie jest średnio o 12 procent droższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jeśli chodzi o zeszłoroczną kapustę, w tym tygodniu kontynuowano trend spadkowy jej cen na rynku ukraińskim. Popyt na nią pozostawał bardzo ograniczony, a podaż na rynku była dość duża. Jednocześnie wielu rolników było zainteresowanych sprzedażą pozostałych ilości przed masowym wejściem wczesnej kapusty na rynek i dlatego nadal ustępowało cenowo wobec klientów. Do końca tygodnia wysyłka kapusty ze zbiorów w 2019 roku była realizowana po cenach 2-3,5 UAH/kg, to jest 0,07-0,13 USD/kg (0,31-0,54 zł/kg), to jest średnio o 22 procent taniej niż na koniec poprzedniego tygodnia roboczego.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE